Päikselised sihtkohad ootavad Sind!

Türgi

Ametlik nimi: Türgi Vabariik. Turkiye Cumhuriyeti.

Pealinn: Ankara, rohkem kui 4 miljonit elanikku

Pindala: 780 580 km2

Rahvaarv: 73 miljonit

Ajavahe: Türgis ja Eestis on sama aeg.

Türgi lipp: Türgi lipp võeti kasutusele 1936. aastal. Valge poolkuu ja täht sümboliseerivad islamit. Punase värvi toon pärineb 17. sajandist Osmanite impeeriumi ajast.

Riigikord: demokraatlik parlamentaarne vabariik, asutatud 1923 peale Osmanite impeeriumi lagunemist M.K. Atatürki poolt. Türgi lippKeel: türgi keel. Kuulub uurali-altai keelkonda. On uuritud türgi keele sarnaseid jooni soome-ugri keeltega. Vähemuskeeled kurdi, araabia, armeenia jt. Kokku räägitakse Türgi territooriumil 36 keelt. Türgi keel kasutab ladina tähestikku.

Usk: 98% rahvastikust on muslimid (sunniidid). Vähesel määral on õigeusklikke, katoliiklasi, protestante ja juudiusulisi. Türgi on ilmalik riik – kirik on riigist lahutatud.

Raha: uus Türgi liir (YTL). 2005. aasta 1. jaanuaris läbi viidud rahareforni käigus lõigati vanal liiril 6 nulli tagant ära. Praegu on ringluses 100-, 50-, 20-, 10-, 5- ja 1-liirised rahatähed ning 50-, 25-, 10-, 5- ja 1-kurusilised mündid.1 euro on 1,83 Türgi liiri. Seega on 1 liir umbes 8,5 Eesti krooni.

Viisa: Türgi on alates 12. juulist 2008 Eesti kodanikele VIISAVABA! Reisidokumendiks peab olema PASS. Halli passiga reisijatel tuleb taotleda viisa Türgi Suursaatkonnast. Vene punase passi omanikele on alates 16. aprillist 2011 õigus turismi eesmärgil Türki viisavabalt siseneda ja viibida Türgis korraga kuni 30 päeva.

Vahemaad: vahemaad Antalya ja Türgi tähtsamate linnade ja sihtkohtade vahel:

Antalya – Ankara 580 km
Antalya – Istanbul 725 km
Antalya – Kapadookia 536 km
Antalya – Pamukkale 231 km
Antalya – Dalaman 400 km
Antalya – Marmaris 435 km

Vahemaad Antalya ja Türgi Riviera kuurortide vahel:

Antalya – Lara 15 km
Antalya – Belek 30 km
Antalya – Side 65 km
Antalya – Alanya 130 km

TÜRGI KUURORDID

Antalya
Omanimelise lahe ääres asuv omanimelise provintsi pealinn Antalya on rahvaarvult Türgi 8. linn. Linna elanike arv on ligi 900 000. Antalya ja teised provintsi kuurortlinnad asuvad rannikutasandikel Tauruse mäeaheliku ja mere vahel. Loodus on imekaunis ja vaheldusrikas. Tauruse mägedest allavoolavad jõed moodustavad kauneid koski ja kärestikke, millest laskumine kuulub puhkusereisi adrenaliinimõnude hulka. Legendi kohasel saatis Pergamoni kuningas Attalos 2000 aastat tagasi välja eelväed leidmaks paika, millele võrdset ei leidu – tõelist paradiisi maa peal. Antalyasse jõudnud väed selle siit ka leidsid. Koha ilust pimestatud Attalos käskis siia rajada linna, mille ta nimetas enda järgi Attaleiaks. Sellest on sajandite jooksul arenenud Antalya.

Antalya on Lõuna-Türgi suurim kuurortlinn, puhkajate jaoks on siin arvukalt restorane, kohvikuid, hotelle, klubisid. Elav kaubandus on lausa loodud neile, kes ei taha tühjade kottidega koju tagasi sõita. Lastele pakub põnevaid üleelamisi Antalya lähistel asuv veepark Aqualand oma suurepäraste ja põnevate liumägedega ning mitmetekesiste veeatraktsioonidega.

Antalya lähedale jäävad ka mitmed teised populaarsed kuurortlinnad nagu Kemer, Belek ja Side ning antiikajastu linnad Phaselis ja Perge. Kui esimese asutasid Rhodose elanikud 7. sajandil e.Kr.s., siis Perge pärineb koguni 13. sajandist e.Kr.s. Mõlemas linnas on säilinud antiiksed peatänavad valitsushoonete, rooma saunade ja amfiteatrite varemetega. Antalya lähedusse jääb ka pikk ning kitsas Kekova saar, mis oli keskajal piraadilaevade pelgupaigaks, praegu on see koht nagu loodud purjelaevade randumiseks ja puhkuseks.

Kemer

Kemer on väike, hubane, imekena kuurortlinnake. Laiemas mõttes hõlmab Kemeri kuurorttsoon kokku 9 küla. Eriti kiiresti on arenenud Beldibi, Tekirova, Camyuva, Göynük ja Kiris. Valdav osa hotelle pakub „vägagi kõik hinnas teenust“. Hea selle juures on, et suurepärase puhkuse võib veeta hotellist lahkumata, ka kulutused püsivad kontrolli all. Ja halb, et kõik muu kipub jääma nägemata-kogemata.

Meri Kemeri randadel on türkiissinine ja kristalselt puhas, põhi on näha kuni 6 m sügavuseni! Paljud rannad on saanud sinilipu, lahesoppides ujumisel avaneb seedritega kaetud mägedele unustamatu vaade.

Alanya
Antalyast 135 km kaugusel asuv Alanya on tore avastus. Mõnusalt paraja suurusega linn. Väiksem kui Marmaris, suurem kui Kemer. Inimlike mõõtmetega ja samas piisavalt võimalusi ja meelelahutust pakkuv. Paljude arvates Türgi Riviera mitmekesiseim kuurort. Alanya maamärgiks on romantiline mägine poolsaar, mis lõikab linna ja selle rannad kaheks. Mäge troonivad 13. sajandil rajatud seldžukkide kindluse imposantsed müürid, ülesroniva käänulise tee ääres on käsitööletid, kohvikud ja baarid. Mäelt avaneb hingepaitav vaade purjedega pikitud merele ja linnale, linnast mitte vähem uskumatu vaade mäele, kindlustornidele, õhtutuledele.

Belek
Suurepärased rannad, kristallselge smaragdroheline meri ja kõrge teeninduskultuur teevad Belekist unustamatu puhkusekoha, kus korduvklientide määr on erakordselt suur. Belek on ranniku prestiižseim ja kalleim kuurort – siia on ehitatud peamiselt 5* luksushotelle, mille puhul hinnas on nii palju teenused, sööki ja jooki, et hotelli territooriumilt lahkumine nõuab suurt tahtejõudu.

Belek on Türgi golfikeskus, tänaseks on siin 8 golfiväljakut, mis paiknevad hotellide läheduses. Kõrgetasemeliste golfiväljakute rajamisel on silmas peetud Euroopa golfarite maitseid ja eelistusi. Väljakud pakuvad nii sportlikku pingutust kui nauditavaid loodusvaateid.

Side
Antalyast 75 km kaugusel asuv pisikesele poolsaarele pressitud Side on meeliülendav kombinatsioon minevikust ja tänapäevast. Nimi Side tähendab granaatõuna – see on viljakuse ja heaolu sümbol.

Tillukesel, vaid 800 m pikkusel ja 400 m laiusel maaninal eksisteerivad kõrvuti ja läbisegi antiik-Rooma varemed ja tänapäevane vilgas puhkusekuurort.

Loodus, tänapäev ja iidne ajalugu on siin harvanähtavas harmoonias. Poolsaarest kahele poole jäävad kuldse liiva ja türkiissinise mereveega rannad, kuhu alates turismibuumi algusest on rajatud ja rajatakse üha uusi hotelle.

Marmaris
Marmaris on tõeline pärl. See on Türgi lõunaranniku mitmekülgsemaid kuurorte. Marmaris on Türgi purjetamise pealinn. Linnas on 2 suurt ja palju väiksemaid sadamaid, kus renditakse jahte meeskonnaga ja ilma ning korraldatakse paaripäevaseid kuni nädalasi lõbusõite ajaloolistel gulletitel.

Marmarisest pääseb iga päev praamiga Kreeka saarele Rhodosele.

Marmarise maalilises jahisadamas on palju kohvikuid, kauplusi, heatasemelisi restorane. Vanalinna kitsastel tänavatel leiab huvitavaid poekesi ja võrratu vaatega restorane. Vanalinna kuulsal baaride tänaval ei vaibu möll enne varaseid hommikutunde. Marmarise ööelu on lõbus, värvikas ja väsimatu. Unustamatuid ostuelamusi pakub linna hiiglaslik bazaar.

Bodrum
Bodrumi kohta on öeldud: ööd on siin pikemad, dringid nauditavamad, naised ilusamad, mehed huvitavamad – Bodrumis kohal hõljub maagiline lumm.

Võluv, idülliline Bodrum on Türgi uusim moekuurort. Türklaste südames on Bodrumil eriline koht. Peale vabariigi kehtestamist pagendati siia armastatud kirjanik Cevat Sakir, värvikas erudiit. Kalameestega merd sõitev ja nende elust kirjutav Cevat Sakir võttis kirjanikunimeks Halikarnassose Kalamees ja nimetas oma maapao helesiniseks eksiiliks. Tänu tema raamatutele muutus unine kalurikülake Türgi vabameelse boheemliku intelligentsi hulgas populaarseks suvituskohaks.

AVISTA TRAVEL - SINU REISIBÜROO