Päikselised sihtkohad ootavad Sind!

Madeira

Madeira üldinfo:

Asustatud: 1420. aastal.

Pindala: 741 km². Madeira on 57 km pikk ja 22 km lai.

Pealinn: Riigi pealinn on Lissabon, elanikke 565 000. Madeira pealinn on Funchal, elanikke 150 000.

Rahvaarv: 280 000.

Riigikord: Vabariik.

Kõrgeim mäetipp: Pico Ruvio 1862 m.

Ajavahe: Portugalis on kell 2 tundi Eesti ajast taga.

Helistamine: Madeirale helistades tuleb ette valida + 351.

Usk: Rooma-katoliku.

Keel: Portugali keel. Turismipiirkonnas räägitakse ka inglise ja saksa keelt.

Kliima: talv on pehme ja kohati vihmane; suvi aga kuiv, kuid mitte väga kuum. Keskmine õhutemperatuur on 22-25 kraadi. Tänu Golfi hoovusele on ookean on pidevalt soe – suvel 22°C ja talvel 18°C.

Temp. jaan veebr märts aprill mai juuni juuli august sept okt nov dets
Õhk 19 19 19 20 20 22 25 26 26 24 22 20

Rannad: Madeira rannad on enamasti kiviklibused ja tumeda liivaga. Funchalis ei ole liivarandu. Päevitada ja ujuda saab hotelli basseinialal või tasulistes merevee-ujulates. Suurim ja tuntuim neist on Lido, kõige uuem Ponta Gorda. Ujula sissepääsupilet maksab u 3-6 eurot, lamamistool või päikesevari u 1-2 eurot. Praia Formosa laavakivirand asub Funchali lääneosas ja sinna viib buss nr 35.

Calheta Beach: Saare ainus pisike liivarand asub Calheta külas saare lõunarannikul u 10 km Funchalist. Rannaliiv on toodud Marokost. Lamamistool koos päikesevarjuga maksab u 1,5 eur, dušiga riietuskabiini kasutamine u 1 eur. Selles piirkonnas on ka kiviklibused rannad Jardim do Mar ja Paul do Mar, kus on head võimalused surfamiseks.

Sexial: Sexial on ilus linnake saare põhjaosas ning seal on väike tumeda liivaga rand Praia da Laje. Rannas on 2 looduslikku mereveebasseini. Lähedusse jääb ka Jamaica tumeda liivaga rand.

São Vicente ja Ponta Delgada: üsna populaarsed on saare põhjaosa rannad, sest seal on head veespordi harrastamise võimalused.

Vahemaad Funchalist:
Monte 6 km
Camara de Lobos 8 km
Machico 27 km
Ponta do Sol 35 km
Porto Moniz 60 km
Porto Santo 40 km
Lissabon 1000 km

Transport:
Buss: Funchalis ja selle lähiümbruses on hea bussiühendus. Bussijuhilt ostes maksab linnasisese bussi pilet 2 eurot. Soodsam on osta turistikaart pase turistico, mis maksab u 17 eurot ning millega võib nädala jooksul piiramatult linnaliini-bussiga sõita. Mõned hotellid pakuvad tasuta bussitransfeeri kesklinna.

Takso: Taksod on kollased, külgedel sinised triibud. Sisseistumistasu on 1.70 eurot , kilomeetri hind u 60 senti. Taksodel on taksomeetrid, kuid neid kasutatakse vaid linna piires sõites. Linnas on sõidu hinnaks keskmiselt u 3.50-5.50 eurot. Linnast välja sõites tuleb eelnevalt hinnas kokku leppida. Näiteks sõit lennujaama maksab u 35 eurot. Reede õhtust esmaspäeva varahommikuni, riigipühade aegu ning öisel ajal (kl 22-7) on hinnad 20% kallimad.

Laev: Madeiralt on laevaühendus u 40 km kaugusel paiknevale Porto Santo saarele. Edasi-tagasi pilet maksab u 59.30.

Lahtiolekuajad:
Poed on avatud E-R kl 09.00 – 13.00 ja 15.00 – 19.00 ja L 09.00 – 13.00. Suuremad ostukeskused on avatud kl 10.00 – 22.00 iga päev. Pangad on avatud E-R kl 8.30 – 15.00.

KUHU MINNA

Funchali aiad: Funchali suurimad vaatamisväärsused on kahtlemata pargid, eraaiad ning botaanikaaiad. Loodussõbrad kogu maailmast tulevad Madeirale spetsiaalselt selleks, et vaadata Quinta do Palheiro Ferreiro´t, mida peetakse siinsetest lossiaedadest kõige ilusamaks. Silmarõõmu pakuvad ka Jardim Botanico ehk Botaanikaaed ja Jardim Tropical ehk Monte aed kus on taimi maailma erinevatest piirkondadest, mitmed orhideeaiad jpm.

Santana teemapark: Santana (Santa Ana) on küla Madeira põhjaosas, mille Vabaõhumuuseumis jalutades saab hea ülevaate Madeira ajaloost, traditsioonidest ja kultuurist. Santana on tuntud eelkõige traditsiooniliste kolmnurksete õlgkatustega Madeira majakeste poolest, kus elasid peamiselt põllumehed. Teemaparki saab bussiga, mis sõidab maršruudil Funchal-Santana-Funchal iga päev alates kl 8.00. Pilet: Lapsed (5-14a) u 8 eur, täiskasvanud 10 eur. Rohkem infot teemapargi kodulehelt: http://www.parquetematicodamadeira.pt/en/default.asp

Porto Santo: Porto Santo on Madeira arhipelaagi suuruselt teine saar, mis asub u. 40 km kaugusel Madeirast. Porto Santo kõrgeim tipp on Pico Baixo ( 516 m), millelt avaneb imeline vaade 9 km pikkusele kollase liivaga rannajoonele. Saarel on võimalik tutvuda ka pisikese pealinna Vila Baleiraga. Saarele pääseb laevaga, mis väljub Funchali sadamast iga päev kl 8.00 ning Porto santolt tagasi kell 18.00. Sõit kestab u 2,5 tundi. Täpsem info ja hinnad: http://www.portosantoline.pt/psl/index.php

São Vicente: saare põhjarannikul paiknevas võluvas Sao Vicente külas on 700 m pikkused laavatunnelid, mis tekkisid palju aastaid tagasi viimase vulkaanipurske tagajärjel. Vulkanoloogiakeskuses näidatakse 3D filmi Madeira saare sünniloost. Pilet u 8 EUR, 5-14 a lapsed u 6 EUR.

Porto Moniz: Saare loodenurgas asuvast Porto Monizist leiame omapärased looduslikud mereveebasseinid, mis on moodustunud laavast miljoneid aastaid tagasi. Nende kõrvale on ehitatud supelkeskus, kus saab ujuda.

Aquaparque: Santa Cruzi veepargis on mitmesugused veeliurajad igas vanuses külastajaile, keha saab kinnitada veepargi baaris.Pilet u 6,5 eur, lapsed (5-12) u 4 eur.

Mereretked

Mereretked katamaraaniga: Avastage saare kena panoraam hoopis merelt! Mõnus ja lõõgastav merereis viib Teid saare kaunimate rannikute lähedale. Tehakse ka ujumispeatusi. Hea õnne korral näete delfiine ja isegi vaalu.

Meresõit Kolumbuse laevaga: Laev on täpne koopia Kolumbuse laevast Santa Maria, millega ta asus on kuulsale retkele Uude Maailma. Laev väljub Funchali sadamast 2 korda päevas. Pardal pakutakse Madeira veini ja meekooki ning hea õnne korral võib näha ka delfiine ja vaalu.

SPORT JA HARRASTUSED

Madeiral on aastaringselt väga head võimalused aktiivseks ja sportlikuks puhkuseks.

Veesport: veesuusatamine, kanuusõit, purjelauasõit, snorkeldamine, süvavee kalapüük jne.

Kalapüük: Madeiral püütakse mõõkkala, barrakuudat, tuunikala, raid ning mitmeid muid Atlandi ookeani kalu. Funchali jahisadamast on võimalik minna süvamere kalastusretkele. Kogu päeva retk maksab 4-5 -le inimesele u 700 erot/paat, 4-tunnine retk u 500 eur.
www.madeirafishingcentre.com
www.madeira-marlin.com

Sukeldumine: Sukeldusretki organiseerivad Manta Diving Center hotellis Galomar Canico de Baixoses, Afalaia Scuba Diving ja Madeira Divepoint hotellis Pestana Madeira Carlton. Sukeldumine koos varustuse rendiga maksab u 35-55 EUR, oma varustusega u 21-22 EUR. Sukeldujal peab olema rahvusvaheline sukeldumislitents ja arstitõend. Esmalt tuleb teha ka proovisukeldumine. http://www.madeira-web.com/PagesUK/scuba-diving.html

MadeiraMadeira Oceano’s
www.madeiraoceanos.com

Tubarão Madeira
www.scuba-madeira.com

Surf ja windsurf: Jardim do Mar, Paul do Mar ja Sao Vicente tuulised rannad on ideaalsed kohad surfamiseks.

MATKAMINE: Matkamine piki levadasid on aktiivse puhkuse armastajale tõeliselt nauditav ettevõtmine ning Madeira kauni loodusega tutvumiseks üks parimaid viise. Levadad on 15. sajandil rajatud vanad veejuhtimiskanalid, mida hakati rajama vee suunamiseks mägedest saare lõunaranniku kuivadele põldudele. Tänapäeval kulgevad mööda levadasid saare kõige elamusterohkemad matkarajad. Raskemad rajad eeldavad korralikku varustust ja kogemusi: taskulampide valgel tuleb läbi ronida tunnelitest ning ette võtta järske tõuse või laskumisi. Nendele on soovitav minna koos juhendajaga. Lihtsamad, kuid mitte vähem kaunid rajad on jõukohased ka lastele. Loomulikult tuleb ka levadamatkadel mõelda tavalistele (mägi)matkaohutusreeglitele: ei tohi rännakule asuda üksi ega oma võimeid üle hinnata, vajalikud on mugavad mittelibisevad jalanõud ja soojemad riided. Kõrgemal mägedes on märksa jahedam kui merepinnal ning tuulejope või mõni muu soojem riie on matkamisel hädavajalik.

GOLF: Pehme kliima ja maaliline loodus teevad Madeirast aastaringse golfimängijate paradiisi. Golfi hakati Madeiral mängima juba 1937. aastal, mil Briti perekonnad Miles, Leacocks ja Blandys rajasid esimese 9-rajalise golfiväljaku. Madeira ja Porto Santo golfiväljakud paiknevad kauni looduse keskel.

Santo da Serra Golf: 27 – rajaline golfiväljak laiub imetlusväärsel maastikul 800 m kõrgusel merepinnast, 17 km kaugusel Funchalist. Mängimine nõuab suurte kõrguserinevuste tõttu head füüsilist vormi või golfiauto kasutamist. Golfiklubi on loodud Robert Trent Jonesi poolt ja avatud 1991. aastal. Rohkem infot klubi kodulehelt: http://www.santodaserragolf.com/

Palheiro Golf: 18- rajaline golfiväljak asub mägedes Quinta do Palheiro aedade lähedal, kust avaneb imeline vaade Funchali lahele. Palheiro golfiväljak on avatud 1993. aastal ning disainitud Cabel Robinsoni poolt. Palheiro väljak asub Funchalile veidi lähemal kui Santo da Serra golfiklubi. Rohkem infot klubi kodulehelt: http://www.palheirogolf.com/

Porto Santo Golf: Porto Santo golfiväljakust saab varsti üks arhipelaagi suurimaid golfiväljakuid, kus samaaaegselt saab mängida 500 golfihuvilist. Rohkem infot: www.portosantogolfe.com

AVISTA TRAVEL - SINU REISIBÜROO