Päikselised sihtkohad ootavad Sind!

Assoorid

Pealinn: Ponta Delgada (u 55 000 el)

Rahvaarv: 243800 (kogu saarestik), 150 000 (Sao Miqueli saar)

Pindala: 2323 m2 (kogu saarestik), 747 km2 (Sao Miqueli saar)

Riigikord: vabariik

Usk: Rooma katoliku

Ajavahe: Assooridel on kell 3 tundi Eesti ajast taga

VAHEMAAD PONTA DELGADAST

Aqua du Pao: u 17 km
Ribeira Grande: u 20 km
Furnas: u 45 km
Nordeste: u 85 km
Capelas: u 15 km

Ponta Delgada

Assooride pealinn Ponta Delgada asub San Migueli lõunarannikul. Esimesed teated linnast ulatuvad 15.sajandisse, mil siin oli vaid väike kaluriküla. Kuid peale 1522.a maavärinat, mis hävitas saare ajaloolise pealinna Villa Franca do Campo, sai uueks pealinnaks Ponta Delgada ning algas linna õitseng. Tänaseks on Ponta Delgada u 47 000 elanikuga väikelinn, kus kõik vajalik mõnusalt jalutuskäigu kaugusel, samas on siin ka veidi suurlinlikku hõngu, elava liiklusega peatänav, sadam, kus randuvad suured kruiisilaevad ning jahisadam sadade purjekatega. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate ning ajalooliste hoonete ja katedraalidega, mille valgeks lubjatud seinu ääristavad mustad laavakivist dekoorid.

HEA TEADA

Kliima: Assooridel valitseb pehme subtroopiline kliima. Keskmine talvine õhutemperatuur on 13 C ja suvine 23 C. Veetemperatuur olenevalt aastaajast 17-24 C. Ilm on muutlik, kergele vihmasajule järgneb tihti kirgas päikesepaiste ja nii mitu korda päevas. Seega on hommikul hotellist lahkudes soovitav kaasa pakkida vihmakeep või tuulejope ka siis, kui helesinises pilvitus taevas sirab päike. Ekskursioonibussi võiks kaasa võtta ka mõne soojema riideeseme, sest suure niiskusetaseme tõttu võib konditsioneer üsna tugevasti puhuda.

Rannad: Sao Miqueli saare lõunarannikul on mitmeid tumeda liivaga rannasoppe ning looduslikke laavakivibasseine. Lähimad liivarannad (Populo ja Milicias) jäävad Ponta Delgadast u 4 – 5 km kaugusele. Ponta Delgadas on ka päikeseterrassi ja lamamistoolidega suur avalik bassein (sissepääs 2.50 eur, lamamistool 1.60 eur, dušš 1 eur). Ujula on avatud 08:00-19:00. Siinsetes rannikuvetes võib esineda mürgiseid siniseid meduuse, mida kohalikus kõnepruugis kutsutakse Portugali sõjalaevadeks.

Apteegid: Farmacia ehk apteegi tunneb ära rohelise risti järgi. Ponta Delgadas, Rua Marques da Praia ning Rua Machado dos Santos jalakäijatele mõeldud tänavatel on mitmeid apteeke. Paar apteeki on ka Santo Christo kiriku lähedal. Aqua de Pao küla (Caloura resort) apteek asub Rua de Trinidade tänaval. Apteegid on avatud E-R 09:00-13:00 ning peale siestat 17:00-19:00, L 09:00-13:00, pühapäeviti on apteegid suletud. Valveapteegid on avatud ka teistel aegadel. Lähima valveapteegi kohta saab infot hotelli retseptsioonist.

Arstiabi: Tervisehädade korral palume ühendust võtta meie reisiesindajaga või pöörduda hotelli retseptsiooni poole. Ponta Delgada tervisekeskus/haigla (Espinto Santo) paikneb linna põhjaosas, Parque Atlantico ostukeskuse lähedal. Esmalt tuleb pöörduda esmaabisse, kust vastavalt probleemi tõsidusele suunatakse teid kas polikliiniku või haigla poolele. Tel: + 351 296 203 000 (avatud 24 h). Arsti juurde tuleb kaasa võtta Euroopa ravikindlustuse kaart ning pass. Kui ravikindlustuskaarti ei ole, siis saab arsti antud tõendi ning ravimitšekkide alusel tervisekindlustuse olemasolu korral Eestis oma kindlustusfirmalt raha tagasi.

Joogivesi: kraanivesi on joogikõlbulik, kuid turvalisem on alati tarbida pudelivett: agua sem gas (ilma gaasita), agua com gas (gaasiga).

Elekter: 220 volti, adapterit vaja ei ole.

Internet: Lisaks hotellide tasulistele internetipunktidele on ka linnas mitmeid internetikohvikuid, nt Parque Atlantico ostukeskuses. Portugal Telecomi intermnetikohvik paikneb Praca Vasco da Gama väljakul (hind u 1 eur/0,5 h).

Post: Postkontor on portugali keeles correios. Peapostkontor on avatud E-R 08.30-18.30, laupäeviti 09.00-12.00, pühapäeviti suletud. Postkaart jõuab tavaliselt kohale umbes nädalaga. Postkaart tuleb panna punassesse postkasti (correio normal), sinised postkastid on kiirposti jaoks. Kiirposti margid on kallimad. Marke saab osta postkontorist, marke müüakse ka mitmete hotellide vastuvõtuletis. Postmark Eestisse maksab u 68 eurosenti.

Turismiinfo: infopunkt asub sadama piirkonnas rannapromenaadil, otse Ponta Delgada keskuses.

Pangad: lahtiolekuajad E-R 08.30-15.00. Sularaha-automaadid paiknevad Ponta Delgadas enamasti pankade ja suuremate kaubanduskeskuste juures. Kuigi automaadid võivad küsida 6-kohalist PIN-koodi, siis töötavad nad ka 4-kohaliste koodidega. Sularaha-automaadid tunneb ära MB-märgi järgi (Multibanco).

Kaardimaksed: VISA, VISA-Electron ja Mastercard kaartidega saab maksta nii lennujaamas kui paljudes Ponta Delgada ja väiksemate külade kauplustes ja restoranides.

Jootraha: Portugalis on kombeks hea teeninduse eest jätta veidi jootraha. Hotelli toateenijatele, pakikandajatele, taksojuhtidele, ekskursiooni-bussijuhtidele on viisakas anda u 1-2 EUR. Restoranides võiks jootraha jätta u 10% arve summast.

Kauplused: Kauplused on üldiselt avatud 09:00-12:30 ning peale lõunapausi uuesti 14:00-18:00. Laupäeviti on kauplused avatud u kella 13:00-ni, pühapäeviti aga suletud. Suur ostukeskus on Parque Atlantico, kus on ühtekokku u 100 kauplust, supermarket Modelo, hulgaliselt kiirsöögikohti, paar restorani ning suur kino. Keskus on avatud E-L 10:00-23:00, pühapäeviti kuni 13:00. Rannatänaval Avenida paikneb veidi väiksem ostukeskus SolMar, mis on avatud iga päev 10:00-22:00 (mõned keskuse kauplused on pühapäeviti suletud). SolMari juures on ka supermarket, mis on avatud iga päev 08:30-20:30.

Turg: Ponta Delgadas, Rua do Mercado tänaval töötab puu- ja juurviljaturg. Seal kaubeldakse tavaliselt ka lillede, taimede ja seemnetega. Turul on ka paar suveniiripoodi, juustukauplus ning liha- ja kalaletid. Turg on avatud argipäeviti 07:00-18:00, laupäeviti 07:00-14:00, pühapäeviti suletud.

Ööelu : Ööelu on Assooridel suhteliselt tagasihoidlik, kuid Ponta Delgada vanalinnas, rannapromenaadil ja sadama piirkonnas (Porta de Mar) leidub mitmeid hubaseid kohvikuid, mõnusaid kokteilibaare, elava muusikaga pubisid ning ka mõned diskoteegid, mis on avatud varajaste hommikutundideni.

Diskoteeki sisenedes antakse kliendile nn joogikaart, mis tuleb esitada baaris tellides. Maksmine toimub alles enne diskoteegist lahkumist baarileti ääres joogikaardile salvestatud ostude alusel. Ka siis, kui te midagi tellinud ei ole, tuleb enne lahkumist joogikaart esitada, sest enamasti makstakse ka alles siis sissepääsutasu ( tavaliselt 2-5 eurot). Väljudes tuleb uksel näidata maksukviitungit. Joogikaardi kaotamine on kallis lõbu, olenevalt kohast võib see maksta isegi üle 100 euro.

KUHU MINNA, MIDA TEHA

Ponta Delgada

Assooride pealinn Ponta Delgada asub San Migueli lõunarannikul. Esimesed teated linnast ulatuvad 15.sajandisse, mil siin oli vaid väike kaluriküla. Kuid peale 1522.a maavärinat, mis hävitas saare ajaloolise pealinna Villa Franca do Campo, sai uueks pealinnaks Ponta Delgada ning algas linna õitseng. Tänaseks on Ponta Delgada u 47 000 elanikuga väikelinn, kus kõik vajalik mõnusalt jalutuskäigu kaugusel, samas on siin ka veidi suurlinlikku hõngu, elava liiklusega peatänav, sadam, kus randuvad suured kruiisilaevad ning jahisadam sadade purjekatega. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate ning ajalooliste hoonete ja katedraalidega, mille valgeks lubjatud seinu ääristavad mustad laavakivist dekoorid.

Furnas ja Terra Nostra Park

Saare idaosas asub maaliline Lagoa des Furnas – vulkaanikraatris asuv järv ning mäejalamil väike Furnase linn. Kuna ümbrus on vulkaaniliselt aktiivne piirkond, leidub seal mitmeid termaalveeallikaid. Furnases asuv imekaunis Terra Nostra park on rajatud 18. saj USA konsuli Thomas Hicklingi poolt, hiljem on seda pidevalt laiendatud ja arendatud ning tänapäeval on see imeline botaanikaaed tõmbenumbriks turistidele üle kogu maailma. Kauni pargi keskel asub ümar termaalveebassein, mille suur rauasisaldus muudab vee tumekollaseks. Vee temperatuur on u 40 kraadi ning väidetavalt aitab seal suplemine parandada paljusid tervisehädasid. Pargi serval asuv Terra Nostra Garden Hotel avati aastal 1934 ning hotelli restoranis saab proovida maitsvat köögivilja-lihahautist Cozido, mis on küpsenud vulkaanilise maapõue kuumuses. Järve põhjakaldal saab iga päev u 11.30 näha põnevat vaatepilt, mil kohalike restoranide töötajad asuvad maapõuest välja võtma hiiglaslikke hautamisnõusid. Nendes on juba hommikul kella neljast alates küpsenud maitsev lihahautis, mida siis Furnase restoranides pakutakse.

Cete Citades

Saare lääneosas asuvas hiiglaslikus vulkaanikraatris (läbimõõt u 12 km) paikneb kaks järve – Lagoa Verde ehk roheline järv ning Lagoa Azul ehk sinine järv. Päiksepaistelise ilmaga on järvede erinev värvus kraatri serval asuvatelt vaateplatvormidelt ka näha. Kahe järve tekkega seotud legendi kauni printessi ja lihtsa karjapoisi kurvast armastusloost oskavad kindlasti rääkida kõik kohalikud. Järvi ümbritsevad lopsakad metsatukad, künkad ja orud pakuvad põnevaid matkaradu ning romantilisi kauni vaatega piknikukohti.

Lagoa do Fogo

Lagoa do Fogo ehk tulejärv on vulkaanikraatris asuv maaliline järvesilm, mida peetakse kauneimaks kolmest Sao Migueli saarel asuvast vulkaanilisest järvest. Kas see ka tõsi on, otsustab igaüks ise, kuid kõrgelt Fogo mäe tipust avanev vaatepilt järvele, seda ümbritsvale maastikule ning eemalt sinavale Atlandi ookeanile on kindlasti unustamatu.

Vila Franca do Campo

Saare esimene pealinn Vila Franca do Campo hävines peaaegu täielikult 1522.a toimunud tugevas maavärinas. Tänapäeval on see romantiline kaluriküla oma kitsaste tänavate, valgeks lubjatud ja mustast laavakivist ääristatud kirikute ning väikeste kalarestoranidega kindlasti külastamist väärt.

Ribeira Grande

Sao Migueli suuruselt teine linn Ribeira Grande (u 30 000 elanikku) asub saare põhjarannikul. Linna sümboliks on 19.saj ehitatud kaheksa kaarega kivisild. Külastamist väärivad ka elegantne 16.saj pärit raekoda, mitmed kaunid kirikud ja kloostrid ning põnevad muuseumid.

Povoacao

Väidetavalt randusid Portugali maadeavastajad 15. sajandil just selles kohas, millest sai nende esimene tugipunkt Assooridel. Linnake on ümbritsetud seitsmest mäest ning siit avanevad imekaunid vaated. Povoacaos asub ka saare vanim kirik – Nossa Senhora do Rosario.

Nordeste
Saare idatipus asub maaliline Nordeste linnake. Kunagi kutsuti seda piirkonda ka saarestiku n-ö kümnendaks saareks, sest tänu mägisele maastikule oli ligipääs väga keeruline ja teekond pikk. Linnakese üheks vaatamisväärsuseks on 1883.a. ehitatud seitsme kaarega kivisild ning 15. sajandist pärit Sao Jorge kirik.

SPORT JA HARRASTUSED

Golf

Sao Miguelil on kaks heatasemelist golfiväljakut – Furnases ( 18 rada) ja Batalhas (27 rada).
Furnase golfiväljak, mis asub umbes 45 km kaugusel Ponta Delgadast, on rajatud 1939.a.
Batalha golfiväljak asub capelase lähedal, umbes 10 km kaugusel Ponta Delgadast. 1996.a. valminud rada ümbritseb lopsakas maaliline loodus. Rohkem infot http://www.azoresgolfislands.com/en/

Merereisid ja sukeldumine

Sao Miqueli saart ümbritsev ookean on kui hiiglaslik akvaarium. Golfi hoovuse mahedaid vooge naudivad nii suured kui väikesed mereelanikud. Ümberkaudsetes vetes elutseb umbes 25 eri vaala- ja delfiiniliiki, neist kõige levinumad on kašelottid ja laiksilm-delfiinid. Vaala- ja delfiinisafarid on elamus, mille pärast tasub Assooridele sõita. Korraldatakse sukeldumis-ning snorkeldamisretki ning ujumist koos delfiinidega. Sao Migueli saart ümbritsevates vetes leidub palju põnevaid eksootilisi kalu nt barracudad, skorpion- ja papagoikalad.
Hotellis Caloura Resort asub sukeldumiskeskus, sukeldumisretkedele saab minna ka Ponta Delgada sadamast ning Villa Franca do Campo linnakesest, u 15 km kaugusel Ponta Delgadast.
Vt: www.nerusazores.com
www.azoressub.com

Ratsutamine

Sao Migueli saarel on ratsutamiseks suurepärased võimalused. Korraldatakse nii mõnetunniseid ratsaretki algajaile kui ka pikemaid, terve päeva kestvad ning kogenud ratsutajatele mõeldud ratsamatku saare kaunis looduses.

Matkamine

Sao Migueli saare vaheldusrikas maastik ja kaunis loodus lausa kutsuvad matkaradadele. Matkaradu on erineva pikkuse ja raskusastmega nii algajaile kui kogenud matkajatele.

SÖÖK JA JOOK

Nii Ponta Delgadas kui mujal Sao Miguelis leidub leidub rohkelt erineva köögi ja hinnatasemega söögikohti. Kuid kindlasti tasuvad proovimist eeskätt Assooridele omased road.

Pakutakse erinevaid kalaroogi ning muid maitsvaid mereande nt bacalhau com natas (tursk koorekastmes), Chicharro (stauriid) või Cavaco (kohalik homaar, veidi väiksem kui harilik, kuid väidetavalt veel maitsvam).

Assooridele köögis on kindel koht vürtsikatel vorstikestel nt Assaduras com morcela e ananàs (verivorst ananassiga) ning kindlasti grillitud liharoogadel.

Magustoiduks tasub proovida aromaatset ning väga mahlast Assooridel kasvanud ananassi.

Heatasemelist Assooride kööki pakuvad mitmed restoranid Ponta Delgada vanalinnas ning sadamas Portas do Mar. Kindlasti tasub külastada ka Furnases asuva hotelli Terra Nostra Garden restorani, kus pakutakse maapõues vulkaanilises kuumuses küpsetatud maitsvat pajarooga, milles leidub erinevaid köögivilju ja rohkelt liha.

Assooridel valmistatakse ka veini, parimaks peetakse valget veini Terras de Lava Pico saarelt. Picol valmistatakse ka punast ning dessertveini.

Sao Miguelil valmistatakse troopilistest viljadest maitsvaid likööre, kuulsaim neist granadilliliköör (licor de maracujà), kuid likööri valmistatakse ka banaanist, ananassist jm.

Alkoholivabadest jookidest on tuntuimad Kima (saadaval erinevate maitsetega, populaarseim granadillimaitseline) ning Laranjada (apelsinijook), mis on kergelt gaseeritud ning kustutavad hästi janu.

Sao Migueli saarel on ka teeistandused. Siinne aromaatne kohalik tee on kindlasti maitsmist väärt.

Kohvikud: Kohvi tellides võiks silmas pidada, et cafe tähendab väikest tassitäit espressot.Suurema tassitäie saamiseks tuleb tellida cafe duplo. Veidi lahjem suur kohv on carioca. Väike tass piimaga kohvi on garoto, suurem tass piimaga kohvi meia de leite. Kohv, kus on eriti palju piima on galao. Cappuccinot ei tasu tellida, sest reeglina valmistatakse see valmispulbrist. Tee on Portugali keeles cha.

AVISTA TRAVEL - SINU REISIBÜROO