Päikselised sihtkohad ootavad Sind!

Rhodos

Rhodos üldinfo:

Pealinn
Rhodos, elanikke u 60 000

Rahvaarv
120 000

Maksimaaalne pikkus
78 km

Maksimaalne laius
38 km

Kõrgeim mäetipp
Atavyros 1215 m

Ajavahe
Kreekas on sama aeg mis Eestis.

Vahemaad Rhodose linnast
Lennuväli – 15 km
Faliraki – 14 km
Lindos – 52 m
Pefkos – 56 km Rhodose kaart

Pindala
1398 km2. Rhodos kuulub Dodekaneeside saarterühma Egeuse mere kaguosas. Dodekaneesid tähendab kreeka keeles “12 saart”, mis tuleneb suuremate saarte koguarvust saarerühmas. Tegelikkuses on Dodekaneeside saari kokku 181, kuid vaid 18 neist on asustatud. Pindalalt on Rhodos saarerühma suurim ja Kreeka suuruselt neljas saar.

Ilmastik
Kliima on Vahemereline – pehmed talved ning kuumad, kuivad suved. Suvine kuumus on kergelt talutav, sest õhk on kuiv ja saare põhjaosas puhuvad pidevalt värskendavad meretuuled. Öine temperatuur on juunist septembrini mõnusalt soe: 21-24 kraadi, oktoobris u 19 kraadi.

Keskmine päevane temperatuur:

juuni juuli august september oktoober
26 30 31 26 2

Keskmine merevee temperatuur:

juuni juuli august september oktoober
23 25 25 25 23

Viisa
Eesti kodanikule on kuni 3 kuud viisavabad Hispaania, Kreeka, Portugal.
Reisida saab nii kehtiva passi kui ka ID-kaardi alusel.

Ka Vene kodanikele (punane pass) ja halli välismaalase passi omanikele on alates 21.12.2007 Schengeni riigid (k.a. meie sihtkohad Hispaania, Kreeka ja Portugal) viisavabad juhul, kui on olemas kas alaline või tähtajaline Eesti elamisluba.

Transport
Rhodose bussivõrk katab enam-vähem kogu saare. Teenust pakuvad R.O.D.A. ja K.T.E.L., mis ühendavad Rhodose linna väiksemate küladega sisemaal ning lääne- ja idarannikul. Bussid on käigus 07.00-23.00. Taksodel on linnade ja külade vahel sõitmiseks fikseeritud tariifid, nt. Rhodos – Faliraki 15 eur, Rhodos – Lindos 35 eur. Rhodose kesklinnast lennujaama maksab taksosõit u 17 eur.

Rannad
Üle 30 Rhodose ranna on pärjatud nende puhtust tunnustava rahvusvahelise sinise lipukesega. Saare läänekallas on reeglina üsna tuuline, idakallas tunduvalt vaiksem. Lääneosa rannad (Ixia, Ialyssos) on kiviklibused ja tuulised, seetõttu ei ole seal suviti liiga palav, kuid merepõhi on ebamugavalt kivine. Rand on kivi-liiva segune. Ka Rhodose linnas on mitu päevitamiseks ja ujumiseks sobivat randa, enamasti liiva-kivi segused. Tasub arvestada, et linna lääneküljel paiknev rand on samuti pidevalt tuuline. Kes otsib rahulikuma lainega randa, leiab selle saare tipus asuvast Akvaariumist edasi minnes u hotelli Mediterranea juures (see on juba saare idakülg), kus meri on alati rahulikum ja rand liivasem. Head liivarannad on idarannikul Falirakis ja Lindosel, kus tavaliselt ei puhu tugev tuul ning õhutemperatuur on mõni kraad kõrgem kui läänerannikul. Faliraki laugjad rannad sobivad ideaalselt lastele. Suurepärased vähemrahvastatud liivarannad asuvad idarannikul Kalitheas ja Tsambikas (Faliraki lähedal). Sissepääs randadesse on tasuta, kuid lamamistoolid maksavad sõltuvalt rannast 4-5 eur. Kaks tooli koos päikesevarjuga maksab u 8 eur.

Miks Rhodos?

HUVITAVAD KOHAD

Liblikate org

Petaloudes ehk Liblikate org on 25 kilomeetrit Rhodose linnast edela pool paiknev sügav jäärak. See kaunis väikeste ojade, järvede ja koskedega org meelitab igal suvel kohale määratul hulgal kauneid paljunemishimulisi värvilisi liblikaid (Panaxia või Callimorpha quadripunctarea).

Arvatakse, et neid tõmbab siia ambrapuude vannililõhnalise vaigu tugev aroom ja isegi suve kõige kuumematel kuudel oru suhteliselt jahe õhk. Juunist septembrini on puud kaetud tuhandete ööliblikatega. Alguses on neid raske märgata, sest nende musta-kreemikatriibulised esitiivad on heaks maskeeringuks, ent lennates paljastavad nad oma silmapaistvad sarlakpunased tagatiivad.

1970. aastatel tegid turistid Petaloudesis liblikate nägemiseks valju häält ning tuhanded hirmunud liblikad tõusidki lendu. Paanikahoos õhkutõusmine kulutab aga palju energiat ning paljud liblikad surid ja Panaxia quadripunctaria`te populatsioon kahanes märgatavalt. Tänapäeval on pargis liblikate rahu rikkumine keelatud, ei tohi käsi plaksutada ega vilistada. Keelatud on loomulikult ka liblikate püüdmine ning näiteks ka suitsetamine. Oru kaitseks tehtud jõupingutused on end juba ära tasunud ning liblikate arvukus on uuesti tõusnud.

Avatud 8.30-18.30, pileti hind u 5 €. Parki saab sõita Rhodoselt liinibussiga

Rhodose linn

Oma tänase näo sai linn tänu Johanniitide Ordu 200-aastasele valitsusajale 14.-16. saj. Tänapäevani silmapaistvalt hästi säilinud vanalinn oli ordurüütlite elupaik ning Rüütlite tänav oli keskaegse linna peatänav, mis viis 15. saj rajatud Suumeistri Palee juurde. Praegu asub hoones muuseum, kus on muuhulgas muljetavaldav antiikaegne mosaiigikollektsioon, mis kogutud mitmetelt teistelt Kreeka saartelt.

Ajaloohuvilistel soovitame külastada ka endises Rüütlite haiglas asuvat Arheoloogiamuuseumi, vanas katedraalis asuvat Bütsantsi muuseumi ja Kaunite kunstide muuseumi.

Vanalinna idaküljele jäävad suur kaubasadam ning Mandraki sadam, kust väljuvad väiksemad laevad ning peatuvad jahid. Mandraki sadamas asuvad kaks hirvekuju, mis on Rhodose sümboliks ja tähistavad antiikmaailma 7 ime hulka kuulunud Rhodose Kolossi arvatavat asupaika. Nüüd võime imetleda kompaktset, tähelepanuväärselt hästi säilinud keskaegset kindluslinna.

Lindos

Saare idarannikul, 50 km kaugusel Rhodose linnast asuv Lindos on maaliline külake valgete 17. sajandist pärinevate majadega ning üks saare populaarsemaid turismisihtpunkte.

Lindose antiiklinn rajati juba 2000 a. eKr ning u 6. saj eKr sai temast piirkonna võimsaimaid keskusi. 5 saj eKr rajati aga Rhodose linn ning Lindos jäi veidi tahaplaanile. 116m kõrgusel kaljul asub Lindose Akropol, kus paiknevad Athena tempel, Bütsantsi kirik ning Kreeka stoa.

Pilet u 6 eur, avatud T-P 8.00-19.00, E 12.30-19.00. Lindose selge veega liivarand on turistide hulgas väga populaarne ning seetõttu üsna rahvarohke.

NB! Üliõpilastele ja õpetajatele ISIC ja ITIC kaardiga sissepääs akropolisele tasuta, pensionäridele ja õpilastele soodustused.

lalysos
Asub läänerannikul, 10 km kaugusel Rhodose linnast. Siin on mitmeid antiikmälestisi -Filerimose mäel asuvad antiiklinna ja kindluse varemed, Püha Neitsi klooster ja Agios Georgiose kabel, samuti Filerimose rist. Suurepärane panoraamvaade saarele.

Kamiros
Läänerannikul, 30 km kaugusel Rhodose linnast asub Kamiros, mis antiikajal oli üks Rhodose tähtsamatest linnadest. Suurem osa linnast hävis 3.-2. saj eKr toimunud maavärinate tulemusel, kuid siiski on vaatamisväärset säilinud palju ning Kamirost peetakse isegi põnevamaks kui Ialysost. Pilet u 4 €, avatud T-P 8.00-19.00, E suletud.

Prassonissi – surfiparadiis
Saare lõunatipp Prassonissi on tõelise üllatusena kohalik surfiparadiis. Prassonissi saar oli 1999. aastani Rhodosega ühendatud kitsa maariba kaudu, kuid praeguseks on merevee tase nii palju tõusnud, et Prassonissi on Rhodosest eraldatud. Tugevad tuuled meelitavad kohale sadu surfifanaatikuid, kes sätivad autod, vagunelamud ja telgid rannale, et iga hetke oma lemmikharrastusega tegelemiseks kasutada. Vingete tuulte tõttu soovitatakse seda piirkonda juba kogemusega purje- ja lainelauduritele. Lähedusse on viimastel aastatel ehitatud ka väikseid apartementhotelle.

Naabersaared

SymiSymi
Maaliline mägine väikesaar asub vähem kui 8 km kaugusel Türgi rannikust. Pindala 58 km2, elanikke u 2300. Rhodoselt saab laevaga Symile iga päev. Kiirlaev viib teid kohale 50 minutiga, suurema laevaga kulub ligi 2 tundi.

Parim vaade saarele avaneb laevaga hobuserauakujulisse sadamasse sisenedes: pastelsetes toonides uusklassitsistlikus stiilis majad on ehitatud mäekülgedele, mis tekitab mulje hiiglaslikust amfiteatrist.

Symi ei ole turistidega üle külvatud, kuid on siiski mitmeid väikehotelle ja apartemente, kus pikemalt peatuda. Ööelu piirdub tavaliste tavernide ning baaridega, kus annavad (sõbralikkku) tooni Symisse armunud korduvkliendid. Sadamas on rohkelt väikseid kohvikuid ja taverne, kus on mõnus istuda ja selle traditsioonilise eluviisiga saare elu-olu jälgida.

Sadamast saab 1 euro eest kohaliku väikebussiga teisele poole mäge asuvasse saare suurimasse randa. Merevesi on randades ja saare ümber väga puhas. Kui saarel pikemalt peatute, siis soovitame kindlasti teha päevase laevasõidu ümber saare, mis koos rohkete söögi- ja ujumispeatustega on parim viis saareidülli nautimiseks! Laevad väljuvad Symi sadamast ja reis maksab u 40 eurot.

Halki
Väike mägine saar asub 16 km kaugusel Rhodosest. Saar on 10 km pikk ja 3 km lai, pindala on kõigest 28 km2 ning elanikke on 300 ringis. Saarel ei ole autosid. Pealinn Halki (ka Nimborio) asub kaunis hobuserauakujulises lahes, kust on regulaarne laevaühendus Rhodosega. Halki lähedal paikneb ka saare ainus rand, kuhu jalgsi pääseb. Ülejäänud randadesse tuleb minna paadiga. Rahulik ja ehe Kreeka-elamus.

Lisainfo Rhodose kohta vt: http://www.visitrhodes.gr/

Vee- ja lõbustuspargid

Faliraki veepark
Üks Euroopa suurimate hulka kuuluvaid veeparke asub kuurortlinnas Falirakis. Siin on 11 erinevat liumäge, lainebassein, laisk jõgi, naljasild, väikelastele piraadilaev, Tarzani bassein jne. Pargis on hoiukapid, dušid, kohvikud, suveniiripood. Rhodose linna bussijaamast väljub mitu korda päevas spetsiaalne tasuta veepargi buss. Avatud juunist augustini iga päev 9.30-19.00, sept-okt 9.30-18.00. Pilet täiskasvanule maksab 20 €, 3-12 a lapsele 15 €, alla 3 a lapsed pääsevad parki tasuta (2010 a). Vt: www.water-park.gr/home.html

Faliraki lõbustuspark
Väike lõbustuspark Faliraki keskuses ( Apollo Beach hotelli kõrval ): karusellid, vaateratas jms. Pargi kõrval on benji-hüppe plats. Avatud 19.00 – 24.00.

AVISTA TRAVEL - SINU REISIBÜROO