Päikselised sihtkohad ootavad Sind!

Sitsiilia

Sitsiilia on Vahemere suurim saar, mida eraldab mandri- Itaaliast Messiana väin. Saare algupärane nimi on olnud Trinacria, mis viitab saare kujule – kolmele selgelt väljajoonistuvale neemetipule.

1860.a. liideti saar Itaaliaga ja aastal 1946 saavutas Sitsiilia autonoomse staatuse, mis tähendab, et Sitsiilia parlamendil on õigus vastu võtta seadusi, mis puudutavad selle piirkonna põllumajandust, tööstust, kaubandust ja sotsiaalsfääri.

Pealinn: Palermo, u. 800 000 elanikku

Pindala: 25 708 km2

Rahvaarv: u.6 miljonit

Miks Sitsiilia?

„ Käia Itaalias ja mitte külastada Sitsiiliat – on võrdväärne sellega, et te ei ole Itaaliat näinudki – just Sitsiilia on juhtlõng kõige mõistmiseks …“ Goethe

Kuurortlinn Cefalu

CEFALU

Sümpaatses Cefalus tuksub Sitsiilia süda – elu kulgeb siin kiirustamata omas rütmis. Selle väikelinna kenal liivarannal saab päikest ja merd nautida hilissügiseni. Türreeni mere värsked annid ja Sitsiilia vulkaanilise pinnase viinamarjadest valminud hõrgud veinid pakuvad naudingut vanalinna hubastes restoranides ja vinoteekides.

Cefalu asub Sitsiilia põhjarannikul ja on üks paremini säilinud normannide valitsemiseaegseid linnu saarel. Cefalu uhkuseks on 12.saj. ehitatud majesteetlik Duomo katedraal ja selle taga ligi 300m merepinnast kõrguv La Rocca mägi, mille jalamil see 13 500 elanikuga tüüpiline Sitsiilia linnake elab oma igapäevast elu.

SISSEOSTUD

Tähtsamad ostukohad asuvad peatänaval – via Roma ja vanalinnas corso Ruggiero piirkonnas. Iga nädal on ka turupäev. Kaasa ostetakse moerõivaid, keraamikat ja kauneid ning maitsvaid martsipaniküpsetisi. Hinnatase võrreldes teiste Sitsiilia kuurortpiirkondadega on üsna soodne. Kauplused on avatud T-L 09.00-13.00 ja 17.00-20.00, esmaspäeviti ainult pärastlõunati. Mõned kauplused töötavad ka pühapäeva õhtuti. Turupäev on tavaliselt laupäeval 08.00-13.00

VAHEMAAD CEFALUST

Palermo 74 km
Catania 190 km
Messina 195 km
Taormina 245km

VAATAMISVÄÄRSUSED

Duomo katedraal
Vanalinnas asuv uhke normanniaegne katedraal rajati 1131.a., kuid seda on aja jooksul muudetud. Kaksiktornid lisati sakraalehitisele 1471.a. Kirik on külastajatele avatud iga päev

La Rocca mägi
Vanalinna taga 300 m üle merepinna kõrguv mägi, kuhu korraldatakse ka lühemaid retki. Ülevalt avaneb vapustavalt kaunis vaade alla merele ja Cefalu linnale. Mäeküljel asuvad ka vana kindluse müürid ja u 500 e Kr. rajatud Diana templi varemed

Torre Caldura
Kalura hotelli lähedal asuv vana kaitsetorn. Piirkond on külastajatele suletud Lavatorio mediovale

Keskaegne pesula Vittorio

Emanuele tänaval San Stefano barokk-kirik (Purgatorio) corso Ruggiero tänaval

Madonie looduspark
See ligi 40 000 ha suurune park on olnud looduskaitseala alates aastast 1989. Siin asuvad ka mitmed traditsioonilised külad ja paik on eriti kaunis kevadises roheluses ja lillemeres.

Hea teada

CEFALU RANNAD

Keskuse lähedal on kena liivarand, kus laenutatakse lamamistoole ja päikesevarjusid hinnaga u 10€/ kaks tooli ja üks vari. Rannas on baarid, dušš, riietuskabiinid. Merevesi on kuni juunikuuni jahe, kuid püsib soojana hilissügiseni. Kaljustes piirkondades on vees merisiilikud, mistõttu tasuks kaasa võtta ujumisjalatsid.

INTERNET

Cefalus on internetikohvikud, kasutamine u 5-6€/ tund. Ka paljudes hotellides on ka internetipunktid

KREDIITKAARDID

Mõnedes restoranides ja kauplustes saab tasuda Visa, MasterCard, Diners ja Visa Electron pangakaartidega. Vajadusel saab raha välja võtta pangaautomaatidest, mis asuvad via Roma-nimelisel peatänaval. Pangad on avatud E-R 08.30-13.30 ja 14.45-15-45

TRANSPORT

BUSSID
Cefalu linnaliinibussid väljuvad keskusest u tunniajalise intervalliga ning sõidavad raudteejaama kaudu lähiküladesse ning Madonie loodusparki. Pileti saab osta bussijuhilt

TAKSO
Taksopeatused asuvad piazza Duomol, piazza Garibaldil (ainult õhtuti) ja raudteejaamas. Taksodes on taksomeeter ja taksot saab tellida ka hotelli vastuvõtulauast.

RONG
Cefalust on hea rongiühendus Palermo ja Messinaga. Rongid väljuvad u kord tunnis. Edasi-tagasi pilet Palermosse maksab 9.40 € (sõiduaeg u 50 min) ja Messinasse 17 € (sõiduaeg u 2 t). Pileteid müüakse rongijaamas. Rongiga on võimalik sõita ka Agrigentosse, Trapanisse ja Taorminasse. Kui soovite sõita Taorminasse, tuleb Messinas rongi vahetama.

LAEV
Messinast saab praamiga sõita ka mandri-Itaaliasse. Laev randub San Giovannis. Laevareis kestab u 30 min ja maksab u 3 € suund. Catanial on laevaühendus ka Maltaga, aga siis peab arvestama kahe ööga Maltal.
Lisainfot laevaliiklusest leiab www.virtuferries.com

Sitsiilias on hästi väljaarendatud teedevõrk. Saare erinevaid paiku ühendavad kiirteed, mis sageli viivad läbi mägede ehitatud tunnelite. Mõnel teelõigul kulgeb sõit katkematult lausa tunnelist tunnelisse.

HARRASTUSED

Jalgsimatkad
Cefalu ümbrus sobib hästi matkamiseks ja jalgrattaretkedeks. La Rocca mäel on mitmeid matkaradu. Teekond Cefalust Diana templi, Rocca kindluse varemetele ja tagasi kestab u. 1-1,5 tundi. Looduslikult kaunis Madonie pargis on samuti võimalik pikemaid jalutuskäike teha.

Jalgrattarent
„SCOOTER FOR RENT“ rendib maastikurattaid. Rendihind alates 10€/päev. Saab laenutada ka mopeede, alates 35€/päev/50cm3 ja mootorrattaid alates 66€/päev/200cm3. Rendihinnas sisaldub ka kiiver, sest selle kandmine sõidu ajal on kohustuslik.

Mopeedirent alates 14.a ja mootorrattarent alates 21. eluaastast „BIKE ZONE“ – maastikurataste rent alates 20€/pv, kiiver hinnas.

Sukeldumine-snorkeldamine
„Sicilia Divers“ – sukeldumiskeskus on avatud suvekuudel Kalura hotellis. 1 sukeldus 45maksab u €, 2 sukeldust u 65€, varustus 15€. Sukeldumine toimub laevast, on võimalik tellida ka erinevaid individuaalkursusi. Täpsem info www.sicilia-divers.com

Suvekuudel saab tegeleda ka snorkeldamisega, väljasõit 20€/ühele inimesele ( retk toimub vähemalt 4 osalejaga). Varustuse rent u.12€/päev Kalura Sport rendib ka veesuuski ja vesijalgrattaid www.hotel-kalura.com
NB! hinnad võivad muutuda

Tennis
Tennist saab mängida Kalura hotelli väljakul, hind u 6.50€/tund, valgustusega väljakul 7.50€/tund, varustuse rent 1.50€
Santa Lucia Le Sabbie d´Oro hotellis on samuti tenniseväljak.

Etna

Etna on tegevvulkaan Sitsiilia idaranniku lähistel. Tema kõrguseks loetakse 3330m ja ta on kõrgeim Euroopas. Vulkaan moodustus ligi 80 miljonit aastat tagasi. Etna koosneb keskmisest , uuest, kirde- ja kagukraatrist. Tulemäe idaküljel laiub kaunis Bove org.

Etna oli üks maailma aktiivsemaid vulkaane juba antiikajal ja temaga on seotud mitmed legendid kreeka mütoloogiast. Just siin, kraatri sügavuses, olevat asunud Kreeka tule- ja käsitööjumala Hephaistose töökoda… Aischylose järgi aga olla Zeus paisanud gigantide ja jumalate vahelises sõjas Etna mäe gigant Typhoni peale, kes siiani sealt alt väljapääsu otsib ja maapinna liikuma paneb …. Etna kraater olla ka allilma Tartarose sissepääs ….

Süngevõitu legendidest hoolimata lasi kunagine Sürakuusa türann Hieron rajada mäejalamile esimese linna juba 476.a. E.Kr ja tänapäeval klassifitseeritakse Etnat väikese ohuteguriga vulkaaniks. Tulemägi on vaieldamatult Sitsiilia tõmbenumber ja kui ilmastikuolud lubavad ja vulkaan parajasti „puhkab“, on võimalik Etnal ära käia – ekskursiooni käigus tõustakse u 2000 m kõrgusele Silvestri kraatrini. Etnale viib ka 1859.a rajatud rongiliin ( circumetnea ). Sõit algab Cataniast ( via Etnea) või Giarre-st (Trenitalia jaama lähedal ). Teekond kulgeb läbi väikeste külade, viinamarja- ja tsitrusviljaistanduste – vulkaaniline pinnas on suurepärane kasvulava . Rong sõidab Etna vahet esmaspäevast laupäevani.

Sitsiilia linnad

PALERMO

Palermo linn on asutatud foiniiklaste poolt juba ligi 2700 aastat tagasi, kuid oma nime saanud kreeklastelt – Panormus – (kr.k „suurim sadam“). Palermost sai kireva ajaloo käigus kõigepealt üks osa Rooma impeeriumist, sellele järgnes ligi 1000 aastat bütsantsi valitsemisaega. Esimest korda sai Palermo pealinna staatuse araablaste ajal, mil kogu Sitsiilia kandis Sitsiilia Emiraadi nimetust. Järgnenud normannide vallutusretke tulemusena sai linnast Sitsiilia kuningriigi pealinn, seda kuni 1816.aastani. Ühinemine Itaaliaga leidis aset 1860.a ning tänapäeval on Palermo Sitsiilia autonoomse regiooni ja Palermo provintsi keskuseks.

Palermos elab üle 800 000 inimese, ent koos äärelinnade piirkondadega pakutakse rahvaarvuks u 1,2 miljonit ja seega on tegemist suuruselt viienda linnaga kogu Itaalias. Palermo elanikke nimetatakse palermiti või poeetilisemalt – panormiti.

Palermo on saare kultuuri-, majandus- ja turismipealinn. Lugematu arv turiste saabub siia igal aastal nautimaks mahedat Vahemere kliimat, kuulsat kokakunsti, ja loomulikult romaani, gooti ja baroki kirikuid, suursuguseid paleesid ja teisi ajaloolisi mälestusmärke …

Tänapäeva Palermo on samas ka üsna vastuoluline linn – kõrvuti tähtsate transportsõlmedega (rahvusvaheline lennujaam, sadam ) ja suurte kommertsettevõtetega, lokkab siin varimajandus ja ka organiseeritud kuritegevusel on oma osa nii majandus- kui igapäevaelus.

CATANIA

Suuruselt teine linn Sitsiilias, kuulus barokkehitiste ja huvitava modernse arhitektuuri poolest. Linn asub Etna jalamil, kuhu on võimalik sõita rongi või ka bussiga. Ajalooline Piazza del Duomo ja kaasaegne ostutänav Via Etnea moodustavad huvitava kontrasti mineviku ja kaasaja vahel. Cataniat külastades tasub kindlasti ringi jalutada ka köögiviljade ja kalaturul, viimast peetakse muuseas mõnede tippkokkade poolt maailma parimaks … NB! turud on pühapäeviti suletud.

MESSINA

Messina on tähtis sadamalinn, mille rajasid kreeklased 8.saj. e Kr. Messinal on praamiühendus mandri-Itaaliaga ning sõit kestab kõigest 30 minutit. Linna ümbruses on piisavalt viljakat maad- siin küpsevad maitsvad tsitruselised ning tegeletakse oliivikasvatusega. Messina vaatamisväärsusteks on 12.saj.pärit katedraal, kaunid purskkaevud, botaanikaaed ja teadmiseks kultuurihuvilistele – regionaalmuuseumis on eksponeeritud väärtteosed, millede hulgas esindatud ka kuulsa Caravaggio teosed.

SÜRAKUUSA

Sürakuusa nimi on tuttav juba Piiblist, tänapäeval on tegemist UNESCO kultuuripärandite nimekirja kuuluva piirkonnaga. See ajalooline linn kannab endas rikkalikku kreeka kultuuripärandit ja siit on pärit mitmed suurkujud, näiteks Archimedes… kreeka-rooma teater ja Pantalica nekropolis on vaid mõned arheoloogilised vaatamisväärsused, mida kindlasti siin olles külastada tasuks.

Saare idarannikul paikneb väike sümpaatne linnake Taormina, millest u 3 km eemal asub populaarne rannakuurort Giardini Naxos. Suviti on linn üsna üle rahvastatud, kuna siia armastavad puhkama tulla turistid üle kogu Itaalia.

Pisut rahulikum on lõunas olev Ragusa – huvitava asukohaga linn on rajatud lubjakivimägedele, milledest kahele poole jäävad kaunid künkad. Linn jaguneb kaheks – Ragusa Ibla ja Ragusa Superiore – ja siingi on peamisteks vaatamisväärsusteks kohalikud katedraalid.

AVISTA TRAVEL - SINU REISIBÜROO