Goa
India läänerannikul asetsevad Goa, Damani ja Diu alad vallutati 16. sajandi alguses portugallaste poolt. Territooriumid vabastas 19.12.1961 India armee, märtsis 1982 liideti Goa Indiaga liiduterritooriumina, 30.05.1987. aastal sai Goa osariigi staatuse (India 25. osariik).
Goa on eelkõige rohkem kui 100 km vapustavaid liivarandu, mida uhuvad India ookeani soojad lained. Merre suubuvate jõgede poolt lõhestatud maastik on pillavalt mitmepalgeline: kuldse ranniku kookospalmisalud lähevad sisemaal üle hiigelastangutega Araabia mere poole laskuvaks osaliselt troopilise vihmametsaga kaetud Lääne-Ghattide mäestikuks, mida peetakse Amazonase ja Congo jõgikondade kõrval üheks ohustatuimaks biogeograafiliseks tulipunktiks maailmas. Siin on loendatud rohkem kui 5000 liiki õitsvaid taimi, 139 liiki imetajaid, üle 500 linnuliigi ja ligi 200 liiki kahepaikseid.
Looduse heldele küllusele ei jää alla kultuuri ja olme mitmekesisus. Goas on omavahel huvitaval kombel põimunud hindu ja kristlikud traditsioonid. Tule ja mõõgaga jutlustatav kristlus sundis hindud sajandeid tagasi küll džunglisügavustesse taanduma, goalaste kadedakstegevalt elunautiv ja leplik meel on aga vastandeid omavahel lähendanud. Siin kohe elavadki erinevad religioonid rahumeelselt kõrvuti ja goalane tähistab võrdse lapseliku innuga nii arvukaid hindude pühasid kui jõule ja lihavõtteid.
Pealinn
Panaji (ingliskeelne verioon: Panjim), koos eeslinnadega umbes 100 000 elanikku
Pindala
3702 km2
Rahvaarv
1,4 miljonit
Usk
Hindud 64%, kristlased 30%, teised (sealhulgas muslimid) 6%
Kirjaoskus osariigis
rohkem kui 80%
Keel
Konkani, Marathi, Hindi, Inglise, Portugali. Goa osariigi keel on Konkani.
Riigikeelt hindit ei räägi sugugi kõik goalased. Kõige ühisem keel paljukeelses Indias on inglise keel, mida mitmed haritumad pered ka omavahelises suhtluses kasutavad.
Põhja-Goa või Lõuna-Goa
Otsus, kas valida hotell Põhja- või Lõuna-Goas on väga oluline, sest see määrab suuresti ära puhkamise viisi. Goa on suure India pisitilluke osariik Konkani rannikul, mille rannajoon on 105 km pikk. Ka idast läände pole vahemaa kuigi ulatuslik – vaid 65 km. India teede ja liikuse juures aga on need vahemaad petlikult lühikesed, sest ka suhteliselt väikeste vahemaade läbimiseks võib kuluda üsna palju aega.
Põhja-Goa
Põhja-Goa on ala, mis jääb pealinnast Panjimist põhja poole, piki rannikut lennujaamast umbes 1-1,5 tunnise sõiduteekonna kaugusele. Piirkond on ülitihedalt asustatud nii kohalike elanike kui turistidega.
Põhjaosa rannapiirkonnad jaotuvad põhja-lõuna suunal järgmiselt: Fort Aquada, Sinqerim, Candolim, Calangute, Baga, Anjuna, Vagator, Morjim.
Nende nimede taga ei ole ühtki linna, vaid umbes 4-5 km pikkused rannikuribad, mis veel 1960-tel olid hõredalt asustatud vaid kohalike kaluritega. Tänapäeval on needsamad vanad, kitsad ja käänulised, suure liikluskoormusega teed ääristatud hotellide, võõrastemajade ja kohalike inimeste eluasemetega, kust ei puudu ka koduloomad. Lisaks eelpool nimetatule ohtralt restorane, baare, kauplusi, müügilette, karaoke laulmise kohti, diskoteeke, ayurveda massažipunkte jne.
Põhjaosa liivarandadele ehitatakse turismihooajaks nn hütid, kust puhkaja saab rannamõnusid nautides ka söögi- ja joogipoolist. Hüttide eest leiab lamamistoolid, kus iga puhkaja võib end sisse seada. Osa hütiomanikke pakub lamamistoole tasuta eeldusel, et samast kohast kõhutäidetki tellitakse, teised küsivad sama teenuse eest väikese tasu. Goa hütisüsteem on turistide poolt väga armastatud, sest rannaalad ei kuulu mitte hotellidele, vaid riigile ja hotellide teenused, kaasa arvatud rannarätikud ning lamamistoolid rannani ei ulatu.
Neist ülalmainitud ranna-aladest on Calangute kõige populaarsem ja rahvarohkem. Oma võlu ja eripära on ka teistel nimetatud randadel. Calangutest eristab neid peamiselt see, et kuigi puhkajatest ja kaubandusest pole puudust, on nendes randades veidi vähem sagimist.
Jätkuvalt arenevas Põhja-Goa turismipiirkonnas on Arpora alal võimalik leida ka vaikses ümbruses, looduse rüpes paiknevaid hotelle, mis jäävad rannast veidi kaugemale.
Põhja-Goas on on puhkajal lihne ringi liikuda. Siin on lugematul arvul taksosid, kel soovi võib kasutada ka imeodavat, veidi eksootilist kohalikku ühistransporti või üürida motorolleri. Kui tuleb tuju sisseoste teha, ei pea kaua ega kaugele minema, et vajalikku leida. Ka restoranide ja erinevate rahvusköökide valik on rikkalik. Samuti on ekskursioonidel osalemine mugavam ja odavam põhjas puhates, valik on laiem ja transfeeri aeg lühem.
Lõuna-Goa
Lõuna-Goa on ala, mis jääb Dabolimi lennujaamast lõunasse, osariigi piirini välja. Seda piirkonda eelistavad puhkajad, kes naudivad rahulikku ümbrust ja vaateid maalilisele ning puutumata loodusele, metsaga kaetud mäetippe ning avaraid randu. Lõuna-Goas ollakse rohkem, kuid mitte täielikult eemal kohalikust siginast-saginast, turgudest ja kaupmeestest ning ka enamikust Goasse saabuvatest turistidest. Ka kohalike elanike asustustihedus on lõunas hõredam.
Lõuna-Goa kohalikud unised külad paiknevad hotellidest eemal. Seetõttu kasutavad puhkajad enamasti oma hotelli teenuseid. Hotelliterritooriumid on ulatuslikumad kui Põhja-Goas. Suurem osa Lõuna-Goa hotelle pakub erinevaid ostuvõimalusi, ayurveda meditsiiniprotseduure, restoranides ja baarides nii toitlustust kui ka meelelahutust- teemaõhtuid ja elavat muusikat.
Suurim linn Lõuna-Goas on Margao. Linn on ka raudteetranspordi sõlmpunktiks ja muidugi piirkonna kaubanduskeskus.
Lõuna-Goa hotellides on fikseeritud hindadega taksod. Johtuvalt kohalikest tee- ja liiklusoludest kulub näiteks 70 km läbimiseks orienteeruvalt kolm tundi.
KOKKUVÕTTEKS: Kui olete meluka, inimesterohke ning aktiivse puhkuse pooldajad, on teie jaoks Põhja-Goa. Kui aga eelistate vaikset mõnulemist rahulikes ja looduskaunites randades, peaksite valima Lõuna-Goa.
Lõuna-Goa rannad
Lõuna-Goa lai ja kauni valge liivaga rannajoon on 20 km pikkune ning praktiliselt inimtühi.
Palolem on üks kaunimaid Goa randu, mida tuntakse ka Paradiisiranna nime all. Põhjapoolses rannikuvees paikneb pisike saar, kuhu mõõna ajal pääseb ujudes. Veel mõned aastad tagasi oli see rand täiesti inimtühi, tänapäeval leidub siin ööbimiseks odavaid bambushütte, korraldatakse mereretki delfiinide vaatlemiseks ja kalapüügiks. Praktiliselt puutumatu ja kaunis on Palolemist 12 km kaugusel paiknev kristallselge veega Agonda rand.
Colva rannas on kõige rohkem poode, söögikohti ja restorane. Colvast 11 km lõunas on kaunis Cavelossimi rannariba ning veel veidi lõuna pool Mobori rand. Mõlema ranna äärde on tänapäeval kerkinud ka hotelle.
Põhja-Goa rannad
Ka Põhja-Goas on ilusa liivaga rannaribasid, kuid enamasti on need küllalt rahvarohked.
Kaunid rannad on Candolim ja Sinquerim. Neist põhja poole jääb Baga rand, kus paikneb suurim klubi Tito. Baga on tegelikkuses Calangute ranna pikendus.
Goa põhjaosas leidub siiski ka rahulikumaid randu nagu näiteks Bambolim. See väike ja puhas rand on üldiselt masside poolt avastamata, sest õigest teeotsast on lihtne mööda sõita. Ranna juurde viib tee Goa meditsiionkolledži ja ülikooli vaheliselt tänavalt. Selles rannas leidub hulgaliselt erinevaid teokarpe.
Aramboli rand oli veel hiljuti üks hipide meelispaiku, Vagator on üks kaunemaid Goa valgeid liivarandu, kuhu pääseb mööda järsku kaljust kallakut.
Vaatamisväärsused Goas ja selle lähiümbruses
Kirikud ja kloostrid
Goa tähtsaimad kirikud asuvad nn Vanas Goas (Old Goa), mida selle õitseajal kutsuti idamaade Roomaks.
Vana Goa suurim kirik on katedraal Se, kus võib imetleda kohalike käsitöömeistrite puulõiketehnikat.
Assissi Püha Frantsiskuse kirik ja klooster on ühed vana Goa põnevaimatest ehitistest. Kiriku puunikerdused ja vanad seinamaalid kujutavad pildikesi Püha Frantsiskuse elust ja tegemistest. Kiriku juures asub ka arheoloogiamuuseum.
Kogu Roomakatolik maailm teab Bom Jeesuse kloostrit ja 16.sajandi lõpus ehitatud basiilikat, kus asuvad Püha Francis Xavieri pühad jäänused. Kiriku ja kloostri kõrval paikneb kunstigalerii.
Vanas Goas asuvad veel püha Augustinuse kiriku varemed ning Püha Monika kirik ja klooster.
Hindu templid
Hinduismi seisukohalt tähtsaim Goa piirkond on Ponda ümbrus. Erinevatele jumalatele pühendatud templitest võiks esile tuua Shiva templit Shri Manguesh, Vishnu templit Shri Mahalsa ning Durga templit Shantadurga.
Bondla looduspark
Selles pargis võib näha mitmeid erinevaid loomi nagu näiteks mets- ja okassigu, hirvi, madusid jpt. Fotoaparaadi ja videokaameraga sisenemise eest tuleb maksta eritasu.
Dudhsagari kosk
India kõrguselt viies kosk paikneb Goa idaosas ning on ümbritsetud lopsakast ja troopilisest metsast. Dudhsagar e piimaookean on nime saanud oma piimvalgena näiva vee tõttu, kus soovijatel on võimalik ka supelda.
Ka siin tuleb maksta fotoaparaadi ja videokaamera maksu.
Goa koduloomuuseum
Calizz on uus koduloomuuseum, mis paikneb Candolimis. Siin saab tutvuda kohalike eluoluga enne portugallaste perioodi. Pilet u 850 INR/in, milles sisaldub inglise keelse giidi tasu.
Ekskursioonid
Eestikeelsete ekskursioonide toimumise eelduseks on vähemalt 20 osavõtjat. 4-14 aastased lapsed saavad ekskursioonidelt hinnasoodustust, alla 4 aastased lapsed tasuta. Ekskursioonide eest saab tasuda Eestis või kohapeal infotunni ajal eurodes sularahas. Eestis etteostetavate ekskursioonide valik on piiratud. Ekskursiooniprogramm ja hinnad on orienteeruvad ja võivad nädalate lõikes muutuda. Täpsem info enne reiside algust!
1.NÄDAL
Kolmapäev – Anjuna hipiturg (terve päev, lõunasöögiga)
Mandovi jõesadamast viib paat meid Anjuna rannikule. Sellel teekonnal nähakse tihti ka delfiine. Paadireis annab meile võimaluse heita pilk Põhja – Goale ka mere poolt. Näeme Candolimi, Calangute ja Baga randu. Anjunasse jõudes on võimalik kohalikul turul sisseoste teha, milleks jääb aega paar tundi. Sealt edasi viib paat meid Morjimi randa, kus lõunatame rannahütis. peale lõunapausi jääb aega ka päevitamiseks ja ujumiseks. NB! Kaasa ujumisriided ja oma rannalina! Tagasisõitu hotellidesse alustame umbes 15.30.
HIND: 40 EUR Lapsed: 20 EUR (4-14 a)
Lõuna-Goast ekskursiooni ei toimu
Neljapäev – Aken hinduismi (pärastlõunal, õhtusöögiga)
Goa ilu ei piirdu ainult päikese, mere ja rannaliivaga. Siin leidub ka maagilisi hindu templeid, mis meenutavad, et olete siiski Indias. Kohaliku religiooni ja kombestikuga tutvumiseks külastame kaht piirkonna silmapaistvamat templit. Seejärel suundume Spice Village nimelisse vürtsifarmi, kus saame põgusa ülevaate siinsetest maitsetaimedest. Soovijatel on võimalik neid ka kaasa osta. Naudime õhtusööki vürtsifarmis, jõe kaldal, külanaiste tantsu saatel. Tagasisõitu hotellidesse alustame kella 19.30 paiku. NB! Templeid külastades peab riietus olema põlvi, õlgu ja naba kattev ning kingad võetakse jalast ära.
HIND PÕHJAST: 40 EUR/ Lapsed: 20 EUR (4-14 a) HIND LÕUNAST: 45 EUR /Lapsed: 25 EUR
Laupäev – Ostureis (pärastlõunane väljasõit)
Sukeldume kohalikku kaubandusse: külastame kohalikku siidipoodi, kus leidub laias valikus siidkangaid ja -rätikuid, tutvume kohaliku vääriskivivalikuga ja lõpetuseks sõidame meeleolukale laupäevaõhtusele turule, kuhu on kokku tulnud kauplejad igast ilmanurgast. Ööturul on ka elav muusika ning erinevad söögikohad. Tagasisõitu hotellidesse alustame kell 22.30.
HIND: 15 EUR Lapsed: 10 EUR (4-14 a)
Lõuna-Goast ekskursiooni ei toimu
2. NÄDAL
Esmaspäev – Pealinna kruiis (terve päev, lõunasöögiga)
Sõidame Goa osariigi pealinna Panjimi, kus külastame Ema Teresa hooldekodu. Peale seda jääb ka vaba aega Panjimi turupiirkonnas sisseostude tegemiseks. Seejärel külastame Vana Goa kahte kuulsat kirikut: St. Francis Xavier katedraali ja Se katedraali. Lõunatame kruiisilaeval Mandovi jõel. Tagasisõitu hotellidesse alustame kell 15.30 NB! Kirikuid külastades peab riietus olema põlvi, õlgu ja naba kattev!!!!!
HIND PÕHJAST : 40 EUR Lapsed: 20 EUR (4-14 a) HIND LÕUNAST: 50 EUR/ Lapsed 25 EUR
Teisipäev – Hampi ( 3 päeva, 2 ööd **hotellis, 2 hommikusööki)
Karnataka osariiki, Hospeti linnakese taha on peidetud üks UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvaid aardeid – Hampi. See oli hindu Vijaynagari impeeriumi pealinn, mille õitseaeg oli 14.-16. sajandil.
1.päev Läheme Margaost varahommikusele rongile, kust u 8 tunniline sõit viib meid Hospetisse. Kohale jõudes majutume Hospetis. Vaba õhtu, mille igaüks veedab just endale meelepärasel viisil.
2 päev. Ekskursioon Hampi varemetesse. Õhtupoolikul imetleme kõrgelt mäetipult päikeseloojangut ja panoraamvaadet Hampi territooriumile.
3.päev Tagasisõit Goasse ja transfeer hotellidesse.
Kaasa PASS, sääsetõrjevahend, mugavad jalanõud, päiksekaitsekreem.
HIND PÕHJAST JA LÕUNAST: 105 EUR Lapsed: 55 EUR
Kolmapäev/neljapäev – Vürtsiretk & Elevandidžungel & kaks koske! (2 päeva, söökidega- 1 hommikusöök, 2 lõunasööki ja 1 õhtusöök, joogid lisatasu eest)
1. päev Sõidame bussi ja džiipidega piimaookeaniks kutsutud Dudshagari kose juurde, kus soovijatel on võimalik ka supelda. Lõunatame kaunis aias, hiljem tutvume ka seal kasvavate maitsetaimedega. Pärastlõunal majutume džungli serval asuvatesse savionnidesse. Sõidame elevantide seljas, näeme kohalikku külaelu ning majapidamist. Pärast sööki naudime õhtut lõkketule ääres.
2. päev Soovijatel on võimalus varahommikuseks džunglijalutuskäiguks puutumatus looduses, mille sihtpunktiks on kaunis kosk. Enne hommikusööki teeme joogasirutusi Goa vanima templi juures. Pärast hommikusööki vaatame elevantide show’d. Suplus džungliojas koos elevantidega. Pärast lõunat alustame tagasisõitu ranniku poole.
NB! Kaasa rätik, sääsetõrjevahend, soojad riided, mugavad jalanõud, ujumisriided, päikesekaitsekreem. Tagasi hotellidesse jõuame u kella 17.00 paiku.
HIND PÕHJAST JA LÕUNAST: 140 EUR Lapsed: 70 EUR (4-14 a)
Laupäev – Dudshagari kosk (terve päev, lõunasöögiga)
Hommikul alustame bussiga teekonda sisemaa poole. Collemi looduskaitsealal vahetame bussi džiibi vastu ja sõidame Dudshagari kose lähistele. Maaliline jalutuskäik viib India suuruselt viienda kose juurde, kus on võimalik supelda looduslikus basseinis. Tagasiteel põikame läbi vürtsifarmist, lõunatame ja tutvume aias kasvavate maitsetaimedega. Soovijatel võimalus ka vürtse kaasa osta. Tagasi hotellidesse jõuame orienteeruvalt kella viie paiku. NB! Kaasa ujumisriided ja oma käterätik! Kose juures riietuskabiine ei ole.
HIND PÕHJAST JA LÕUNAST: 45 EUR Lapsed: 25 EUR (4-14 a)