Päikselised sihtkohad ootavad Sind!

Tenerife

Tenerife pindala
2034 km2

Pealinn
Santa Cruz de Tenerife, u 200 000 elanikku

Rahvaarv
Tenerife u 820 000 elanikku Playa de las Americas u 10 000 elanikku
Los Gigantes,Puerto Santiago, Playa de la Arena u 4000 elanikku

Kõrgeim mäetipp
Teide 3718 m, Hispaania kõrgeim mäetipp

Hispaania viisa
Hispaania on Eesti kodanikele kuni 3 kuud viisavaba.
Reisida saab nii kehtiva passi kui ka ID-kaardi alusel.

Ka Vene kodanikele (punane pass) ja halli välismaalase passi omanikele on alates 21.12.2007 Schengeni riigid (k.a. Hispaania) viisavabad juhul, kui on olemas kas alaline või tähtajaline Eesti elamisluba.

Raha
Kanaaridel on käibel euro. Kaardimaksed on turismipiirkondades enamasti aktsepteeritud.

HEA TEADA

Autorent

Hinnad algavad u 30 eur/päev. Alati on soodsam võtta auto pikemaks ajaks (nt kuni kolmeks päevaks). Autojuht peab olema vähemalt 21-aastane, juhiluba olnud vähemalt 1 aasta.

Kliima

Tenerifel on aastaringselt pehme kliima. Saare põhjaosa on niiskem ja vihmarohkem, olles samas looduse poolest lopsakam kui lõunaosa. Lõunas on kliima kuivem ja soojem, sobides ideaalselt rannapuhkuseks.

Internetilingid

www.abouttenerife.com
www.etenerife.com

ILM
Tenerifel on aastaringselt pehme kliima. Saare põhjaosa on niiskem ja vihmarohkem, olles samas looduse poolest lopsakam kui lõunaosa. Lõunas on kliima kuivem ja soojem, sobides ideaalselt rannapuhkuseks.

keskmine päevane temperatuur

oktoober – 26
november – 24
detsember – 22
jaanuar – 21
veebruar – 21
märts – 22
aprill – 23

keskmine öine temperatuur

oktoober – 21
november – 18
detsember – 16
jaanuar – 15
veebruar – 15
märts – 16
aprill – 16

keskmine merevee temperatuur

oktoober – 21
november – 20
detsember – 20
jaanuar – 19
veebruar – 18
märts – 19
aprill – 19

Rannad

Parimad liivarannad on saare lõunaosas. Playa de las Americases on laiad liivarannad, mille värv varieerub heledapoolsest tumedani. Los Gigantese piirkonnas on musta liivaga rannad. Lamamistoolid ja päikesevarjud on randades tasulised – u 5 eurot päev, 2 tooli + vari maksab u 7 eurot.

SPORT JA HARRASTUSED

Golf

Tenerife on golfiharrastajate hulgas väga hinnatud oma kvaliteetsete väljakute poolest. Saarel on 6 väjakut, neist 1 saare põhjaosas Santa Cruzi lähedal ja 4 lõunas Playa de Las Americase piirkonnas. Neli väljakut on 18-rajalised, üks 3 x 9 ja üks 9-rajaline. Väljakute täpne kirjeldus vt www.go-golf.net/reviews/europe/tenerife.html ja www.canaryforum.com/tenerife/golf.html

Teised spordialad

Võimalik on tegeleda veespordiga (veesuusatamine, skuutrid, purjelauasõit, sukeldumine jne), süvavee kalapüügiga, mängida tennist, squashi. Vastavad väljakud on 4-5* hotellides ning spordikeskustes. Populaarsed on erinevad meresõidud.

TRANSPORT

Bussiliiklus

Bussiliiklus on Tenerifel hästi organiseeritud. Bussid väljuvad reeglina iga 15-20 minuti järel. Pileteid saab osta bussijuhi käest, hind sõltub sihtkohast ja reisi pikkusest. Linnaliini pilet maksab u 1 €, linnadevahelised sõidud jäävad vahemikku 1.50 € – 7.90 €.

Takso

Kõigis taksodes on olemas taksomeetrid. Sisseistumistasu on 1,2 €. Öösel ja pühadel lisandub veel 0,5 €. Taksopeatused on enamasti suurte kaubanduskeskuste juures. Kuurordi piires tuleb sõiduhinnaks 3-9 eurot.

Ühendus teiste Kanaari saartega

Tenerifelt on võimalik minna uudistama ka teisi Kanaari saari. Saaretevahelist laevaühendust korraldavad laevakompaniid Transmediterranea ja Lineas Fred Olsen.

Gran Canaria

Kiirpraamiga on sõiduaeg 1,5 tundi. Olenevalt laevafirmast on päevas 3 – 6 väljumist. Pileti hind on u 30-50 € üks suund (oleneb laevafirmast). Tenerifelt väljuvad praamid pealinn Santa Cruz de Tenerife sadamast, Gran Canarialt Agaete sadamast saare põhjaosas. Sõiduaeg suure laevaga u 3,5 t, tiiburiga 1,5 t.

La Gomera

Laev väljub Los Cristianose sadamast Tenerife lõunaosas, päevas on 2 – 4 väljumist, pilet on umbes 30 € üks suund. Sõiduaeg u 1,5 t.

La Palma

Laev väljub Los Cristianose sadamast Tenerife lõunaosas, päevas on 1 väljumine, hind on u 50 €, tekikoht, üks suund. Sõiduaeg u 8 t, laev sõidab öösiti. Kiirlaevad sõidavad u 2,5 tundi ja väljuvad kord päevas.

El Hierro

Laev väljub Los Cristianose sadamast Tenerife lõunaosas, päevas on 1 väljumine, hind on u 40 €, tekikoht, üks suund. Sõiduaeg umbes 4 tundi .

TURVALISUS

Probleemiks võivad olla vargused tänaval ja hotellis, muus osas on see turistidele igati turvaline paik. Hotellis on soovitav jätta väärisesemed, dokumendid ja raha seifi. Ka rõduukse soovitame öösiti kinni hoida. Ärge jätke oma isiklikke asju ja kotte valveta baarides, restoranides ja rannas. Tänaval liikudes hoidke kott suletuna. Ka rendiautosse ei ole soovitav asju jätta.

Ööelu

Ööelu on mitmekesine ja sobilik igale maitsele. Suurim ja mitmekesiseima valikuga keskus on Playa de las Americase kuurort, mille ööelu on koondunud peamiselt kuurordi keskusesse Las Verónicas’e rajooni. Sealsed baarid ja ööklubid on orienteeritud ennekõike turistidele. Klubidesse sissepääs on enamasti tasuta, välja arvatud juhul, kui toimub mõni eriüritus või kontsert. Vanusepiirang klubides ja baarides on üldjuhul 18 eluaastat. Hispaania kombe kohaselt ei jõuta tavaliselt ööklubidesse pidutsema kunagi enne südaööd, või ka kella enne 1 öösel! Kohalike noorte seas on hinnatud ajaveetmise koht Los Christianoses ranna ääres asuv San Telmo keskus, kus asub mitmeid diskoteeke ja baare. Aasta keskne üritus – värvikirev karneval – toimub veebruaris ning kestab 27 päeva. Põhisündmused leiavad aset pealinnas Santa Cruzis.

Arstiabi
Kui vajate arstiabi, siis soovitame alati kõigepealt pöörduda eestikeelse esindaja poole, kes saab Teid assisteerida ja juhendada. Hotelli lepinguline doktor ei pruugi aktsepteerida meie kindlustusi ja rahaline väljaminek võib olla vägagi suur. Hispaania riigihaiglates ja polikliinikutes aktsepteeritakse Euroopa ravikindlustuskaarti, mida väljastab Eesti Haigekassa. Tuletame meelde, et kindlustus ja Haigekassa katavad ainult erakorralise arstiabiga seotud kulud, mille alla ei kuulu hambaravi.

VEE-JA TEEMAPARGID

Veepark Aqualand

Veepark ja delfinaarium asub Playa de las Americases, Adeje rannikul. Veepargis on suur valik atraktsioone (liumäed, basseinid, kamikadze, voolav jõgi jms.). Päeval toimuvad delfiinide showd. Vt: www.aqualand.es Pilet u 19.50 eur, lastele (4-12 a) 13 eur (oktoober 2010).

Siam park

2008 a avatud suur vee- ja teemapark Playa de las Americases. Palju erinevaid atraktsioone, söögikohti, kauplusi. Väidetavalt parim vee-ja teemapark Euroopas. Siam veeparki pääseb tasuta bussiga. Hind täiskasvanule 30 eur, laps (3-11 a) 19.50 eur (oktoober 2010). Võimalik osta ka Siam + Loro Park pileteid – täiskasvanu u 52 eur ja 3-11 a laps 25 eur.

Pueblo Chico teemapark

Suur vabaõhumuuseum La Orotava lähistel, kus 20 000 m2-l on miniatuurselt eksponeeritud Tenerife tähtsamad ehitised ja maastikud. Näha võib ka rahvarõivaste kollektsiooni. Pilet täiskasvanule 12.50 eur ning laps (4-11 a) 6.50 eur (oktoober 2010).

Las Americase kardiklubi

Kardiklubi asub Lagos de Fanabes, 5 min autosõidu kaugusel Playa de las Americasest. Sinna viib tasuta minibuss.

Aloe Park/Bananera

Buzanada lähistel paiknev banaaniistandus ja aaloe park on külastamiseks avatud iga päev. Buzanada on küla Playa de las Americasese naabruses. Umbes tunniajalise jalutuskäigu vältel tutvustatakse istanduses banaanikasvatuse iseärasusi. Istanduses asub väike kauplus, kus müüakse erinevaid banaanidest valmistatud tooteid. Hind täiskasvanule 10 eur, laps (6-11 a) 5 eur (oktoober 2010).

Kaamelipark (Camel park)

Los Cristianose lähistel asuvasse kaameliparki viivad Playa de las Americasest tasuta bussid (vajalik eelnevalt registreeruda). On võimalik osa võtta u 50 minutit aega kestvast kaamelisafarist. Hind täsikasvanule 20 eur, laps (4-12 a) 10 eur. Teine, lühem kaamelisafari (u 30 min) maksab täiskasvanule 15 eur ja lapsele 8 eur (oktoober 2010).

LOODUSPARGID

Loro Park

Loro looduspark on üks lahedamaid vaatamisväärsusi saarel. Park asub La Orotava orus ning selle pindala on 130 000 m2. Siin on maailma suurim papagoide kollektsioon – u 300 liiki. Lisaks näeb gorillasid, haruldast valget tiigrit ja musta pantrit, šimpanse, pea kõiki maailmas esindatud pingviiniliike, flamingosid, alligaatoreid, erinevaid mereasukaid alates karpkaladest ja lõpetades merelõvide, delfiinide ning haidega. Näha saab delfiinide, merelõvide ja papagoide showd. Vt: www.loroparque.com Pilet täiskasvanule 32 eur, lastele (6-11 a) 21 eur (oktoober 2010).

Parque las Aquilas ehk Jungle Park

Los Cristianose taga kõrgel mägedes asuvas looduspargis on 75 000 m2 troopilisi aedu täis loomi ja linde. Pargi uhkuseks on suur kullide kollektsioon. Pilet täiskasvanule 24 eur, lapsele (4.12 a). Parki pääseb tasuta bussiga (oktoober 2010).

Kaktuse- ja loomapark ning Amazonia park

See looduspark keskendub erinevatele kaktuseliikidele jt kõrbealade taimedele. Park asub Los Cristianose lähistel. Samas kõrval asub 7000 m2-l Amazonia park, kus saab näha troopiliste vihmametsade taimede ja loomade kollektsiooni.

El Teide rahvuspark

3718 m kõrgune Teide vulkaan on Hispaania kõrgeim mäetipp ja Kanaari saarte üks sümboleid. Vulkaani jalamil asuv El Teide rahvuspark asutati 1954. aastal ning see ulatub 2000 meetrit üle merepinna. Vulkaani kraatri servale saab sõita köisraudteega. 2356 m kõrguselt 3555 m kõrgusele jõudmine võtab aega u 8 minutit. Kehvade ilmastikutingimuste korral vulkaani tippu ei lubata. Edasi-tagasi sõit koos ringkäiguga kraatri serval võtab aega u 2 tundi.Tippu on võimalik minna ka giidi juhtimisel matkagrupiga. Matka pikkus on u 15 km ja raja läbimine nõuab head füüsilist vormi.

HUVITAVAD PAIGAD

Masca küla
Tenerife loodeosas, looduskaunis paigas, 650 m kõrgusel mägedes asuv küla, kuhu viib 6 km pikkune serpentiintee. Mascat peetakse saare üheks kaunimaks paigaks. Masca lilledega ümbritsetud valged majakesed olid pikka aega muust maailmast täiesti isoleeritud, säilitades nii oma traditsioonilise arhitektuuri ja veetleva “mahajäetud paiga“ atmosfääri. Santiago de Teidest saabudes avaneb Mascale uhke vaade- piki järsku kaljuseina keereldes laskuv tee ning kahe eriti sügava mäelõhe vahelisele alale ehitatud küla otse selle vastas.

Vilaflori küla
Lõuna- Tenerife kõrgemais paigus Vilaflori ligidal võib nautida uhkeid panoraame. Vilaflor on väike 1500 meetri kõrgusel paiknev küla, mille läheduses võib leida saare ühe omapärasema vaatamisväärsuse, nn kuumaastiku (Paisaje Lunar), erosiooni poolt vormitud kivide rühma. Vilaflori ümbrus on matkajate, mägironijate ja mägijalgratturite lemmikpaik saarel.

Icod de los Vinos
Icod de los Vinos saare loodeosas on Tenerife vanimaid linnu ning kuulus seal kasvava üle 2000-aastase Draakonipuu poolest. Puu nimi viitab selle “koletislikule“ kujule, tänu millele hakatigi seda seostama draakoniga. Sellel hirmuäratava välimusega puul on legendaarne ajalugu, mis ulatub konkistadooride-eelsesse aega. Draakonipuud tunti Euroopas antiikajast saadik – selle “veri“ leidis kasutust pitsativaha, värvide ja salvide valmistamisel. Draakonipuu mahlal oli omal ajal kulla hind, kuna seda peeti suurepäraseks verejooksude, haavade ja düsenteeria raviks. Draakonipuu kasvab väga aeglaselt ning selle eluiga võib olla mitu tuhat aastat. Puu levikuala saarel on väike- looduskaitse all olevad draakonipuud kasvavad enamasti raskesti ligipääsetavates kohtades. Kuna draakonipuu on kasvutingimuste suhtes üsna kapriisne, elavad vaid üksikud puud soliidse eani. Soodsates tingimustes seevastu võivad draakonipuud elada mitu tuhat aastat ning omandada hiiglaslikud mõõtmed ja vormid.

Santa Cruz
Tenerife pealinn Santa Cruz on oma 200 000 elanikuga Kanaaride suuruselt teine linn. Linna praegune tähtsus põhineb sadama arengul ja kaubandusel, mis vähehaaval kandus La Lagunast üle Santa Cruzi, millest 19. sajandi alguses saigi saare pealinn. Suurim edasiminek linnas sai teoks tänu 1852. aastal sõlmitud vabakaubasadamate lepingule, mil sinnakanti kolis hulgaliselt kodanlasi ja linn kasvas jõudsalt. Tänane Santa Cruz de Tenerife on kaasaegse arhitektuuriga ja suurte haljasaladega linn, mille puudega ääristatud rahulikel tänavatel ja väljakutel on mõnus omapead uidata. Päikseline ilm püsib siin praktiliselt aastaringselt. Üks linna huviväärsusi on mõne aasta vanune Cesar Manrique`i kavandatud Parque Maritimo veepark, mis on ehitatud linna vana kaubasadama kohale. Tenerife külastatuim koht on mere ääres paiknev Plaza de Espaňa väljak, mille ääres asub Cabildo de Tenerife (saare administratiivkeskus). Selle kõrval paikneb teine väljak, Plaza de la Candelaria, kust saab alguse linna tähtsaim kaubatänav Castillo ning selle taga asub 16. sajandist pärinev La Concepcioni kirik. Kõrgemal paikneb maaliline Plaza del Principe väljak, mille ääres kõrgub San Francisco kirik (18.saj) ja klooster, kus tegutseb ka kohalik kunstimuuseum. Väljakult saab alguse Pilari tänav, mille ääres seisab samanimeline, 18.sajandist pärinev kirik. Mööda seda tänavat jõuab Santa Cruzi ilmselt kauneimasse kohta, Garcia Sanabria parki, kus kasvab rohkesti eksootilisi taimi ja mitmest erinevast maailma nurgast pärinevaid puid.

Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz oma majutuskohtadega u. 30 000 turisti tarbeks on saare suuruselt teine turismilinn. Erinevalt lõuna-osa uutest turismikeskustest on selle linna näol tegemist soliidse ajalooga puhkekohaga. 19. sajandi lõpul ehitati sinna kuurort, kus praegu tegutseb hotell-kasiino Taoro. Puerto de la Cruz erineb enamikust teistest saare turismiasulatest ka oma majutuskohtade poolest – siin on hotellimajutuse osakaal kortermajutusega võrreldes suurem. Selle linna iseloomulikuks elemendiks on rohelised aiad, sõbralik õhkkond ning vilgas tänavaelu. Õhtul muutuvad Plaza del Charcot ümbritsevad tänavad ja Paseo maritimo otsekui üheks suureks lõbustuskohaks, kus võib soovi korral ka õhtustada ühes paljudest välirestoranidest. Linnas on hulgaliselt arhitektuuri- ja kultuurimälestisi, näiteks Nuestra Seňora de La Peňa kirik, San Telmo erakla, San Felipe loss, Casa de La Aduana (tollihoone) ja vana sadamakai, kus tänapäevalgi võib kohata väikesi kaluripaate. Üks El Puerto huvitavamaid vaatamisväärsusi on Lago Martianez, mis koosneb Kanaaridelt pärit kunstniku Cesar Manrique kavandatud mereveebasseinidest, milles avaneb suurepärane võimalus ujumiseks ja päevitamiseks. Lisades neile veel vulkaanilise ranniku oma eksootilise taimestiku ja harmoonilise arhitektuuriga, jääb üle vaid tõdeda, et tegemist on tõepoolest Cesar Manrique`i kauneima kunstiteosega.

La Laguna
San Cristobal de La Laguna on Kanaaride ajalooliste linnade seas vaieldamatult tähtsaim. Linn on asutatud 1497. aastal järve äärde, mis lõplikult kuivas 19. sajandil. Aastasadu oli see Tenerife tähtsaim linn, saare administratiivne, poliitiline ja seltskonnaelu keskus. La Laguna oli ühtlasi ka saarestiku kultuurikeskus, kuna sinna rajati saarestiku esimesed haridusasutused, mis hiljem panid aluse San Fernando ülikooli sünnile. Pikka aega oli see Kanaaride ainus ülikool. Linn hakkas oma juhtivat rolli minetama 1706. aastal, mil Garachio sadama hävimine vulkaanipurske tagajärjel pani aluse Santa Cruz de Tenerife linna kiirele arengule. Santa Cruzist sai saare pealinn 19. sajandi alguses. La Laguna säilitas piiskopkonna keskusena siiski oma juhtpositsiooni religioosses elus ning tänu ülikoolile ka kultuurikeskuse staatuse. Linna kindla käega planeeritud tänavapildis võib näha arvukalt kauneid ja monumentaalseid ehitisi. Adelantado, Catedrali ja Cristo väljakute vahelisel alal paiknevate San Augustini, La Carrera, Herradorese ja Nava Grimoni ajalooliste tänavate ääres seisab mitmeid 16. ja 17. sajandist pärinevaid uhkete fassaadidega härrastemajasid. Kuna linn on ühtlasi ka saare usuelu keskus, leidub seal rohkesti kõrge kunstilise väärtusega sakraalehitisi, näiteks katedraal, La Concepcioni ja Cristo de La Laguna kirikud, San Migueli erakla ja Santa Catalina klooster.

Loorberimets

Anaga mägismaad ja teisi Põhja-Tenerife alasid kattev loorberimets on teadlaste poolt tunnistatud autentseks elavaks fossiiliks. See mets, mis 20 miljonit aastat tagasi miotseeni- ja pliotseeniajastul kattis kogu Euroopa lõunaosa, kadus kvaternaari ajastu jäätumiste tagajärjel. Tänu laiuskraadile ja ookeanituultele Kanaaridel selline taimestik siiski säilis. Nii saigi saarestikust selle miljoneid aastaid samasugusena püsinud taimestiku viimane varjupaik. Kuna selline mets vajab kasvamiseks teatud niiskus-ja temperatuuritaset, leidub seda vaid madala vööndina 500-1400 meetri kõrgusel Kanaaride põhjaosas. Loorberimetsa mitmekülgne taimestik sisaldab 20 algupärast puuliiki. Anagas võib läbida mitmeid tähistatud radu, mis kulgevad ülalt metsast allapoole. Näiteks Casa Forestalist (La Laguna – Taganana tee 4. kilomeetril) laskub rada Taganana külla. Sellele rajale juhatab suunaviit “Vueltas de Taganana“ (Taganana marsruudid) ning rada on tähistatud kollaste teemärkidega. Raja läbimine kestab umbes poolteist tundi.

La Esperanza
Väikene külakene, kust avaneb ilusa ilmaga kaunis vaade pealinnale Santa Cruzile. Kohalikud elatuvad käsitööst, populaarne on nii pitside ja punutiste valmistamine kui ka vulkaanilisest poolvääriskivist oliviinast ja jõekarpidest ehete tegemine.

Güimar
Güimari enim külastatav vaatamisväärsus on linnast läände jäävad püramiidid, mis esmapilgul meenutavad kogu saarel levinud terrasse. Lähemal vaatlusel selgub, et tegemist on saare põliselanike guantshide poolt rajatud püramiididega. Püramiide peetakse sarnaseks Peruu ja Mehhiko püramiididega. Muuseumis on võimalik näha 15 min pikkust filmi Ameerika avastamise-eelsetest sidemetest eurooplaste ja indiaanlaste vahel.
Muuseum on avatud iga päev 9.30-18.00.

AVISTA TRAVEL - SINU REISIBÜROO