Gran Canaria
Rahvaarv: Kanaari saartel elab kokku 1,65 miljonit püsielanikku, saari külastab aastas üle 8 miljoni turisti. Turism on ka saarte tähtsaim majandusharu. Suurima rahvaarvuga saar on Gran Canaria (716 000 el) ja väikseima rahvaarvuga El Hierro (8350 el).
Keel: Hispaania, turismikeskustes räägitakse ka inglise ja saksa keelt, kuigi teenindajad eelistavad hispaania keelt kõikidele teistele keeltele.
Pindala
1533 km2
Pealinn
Las Palmas, 356 000 el.
Vahemaad Playa del Inglesist:
Lennuväli 30 km
Las Palmas 55 km
Puerto Rico 20 km
Maspalomas 5 km
San Augustin 3 km
Vahemaad Puerto Ricost:
Lennuväli 50 km
Las Palmas 70 km
Playa del Ingles 20 km
Puerto de Mogan 14 km
Kõrgeim mäetipp
Pico de Las Nieves, 1950 m
Ajavahe
Kanaari saartel on aeg 2 tundi Eesti ajast taga.
Usk
Roomakatoliku
Jootraha
Hispaanias on kombeks restoranides ja baarides jätta jootraha u 10% arvest. Samuti on tavaks jätta jootraha hotelli pakikandjale, taksojuhile ning ekskursioonibussi juhile vastavalt teeninduse tasemele.
Kliima
Gran Canarial on aastaringne pehme kliima. Saare lõunaosa on soojem ja kuivem, seetõttu on kuurordid koondunud siia. Aasta keskmine kõrgeim temperatuur on 25 kraadi ja madalaim 17 kraadi.
Laevaühendus teiste Kanaari saartega
Fred Olseni laevad Tenerifele väljuvad Agaete sadamast iga päev mitu korda. Täpsem info hindade ja sõiduplaani kohta: http://www.fredolsen.es/Lineas/ Trasmediterranea laevad väljuvad Las Palmase sadamast Tenerifele samuti iga päev.
Turvalisus
Probleemiks on taskuvargad, muus osas on see turistidele igati turvaline paik. Hotellis on soovitav jätta väärisesemed, dokumendid ja raha seifi. Samuti ärge jätke oma isiklikke asju ja kotte valveta baarides, restoranides, rannas ja rendiautodes. Tänaval liikudes hoidke kott suletuna.
Ööelu
Ööelu on mitmekesine ja sobilik igale maitsele. Elavaimad paigad on pealinn Las Palmas ja Playa del Ingles. Kuurortides on ööelu põhiliselt keskendunud rannapromenaadidele ja kaubanduskeskustesse, nagu Yumbo, Metro ja Kasbah Playa del Inglesis ning Faro II Maspalomases.San Augustinis on kasiino.
Kanaari saarestik
Atlandi ookeanis asuvasse Kanaari saarestikku kuulub 7 suuremat ja 6 väiksemat saart. Aafrika mandrist jäävad lähimad neist kõigest 100 km kaugusele, Mandri-Hispaaniast asuvad nad rohkem kui 1100 km kaugusel. Suurima pindalaga saar on Tenerife (2000 km2), millele järgnevad Fuerteventura (1660 km2), Gran Canaria (1533 km2), Lanzarote (846 km2), La Palma (708 km2), La Gomera (368 km2) ja El Hierro(269 km2).
Administratiivne kord
Kanaari saared kuuluvad Hispaania Kuningriigi koosseisu, kuid moodustavad omaette autonoomse piirkonna. Administratiivselt jagunevad saared kaheks provintsiks: Gran Canaria provintsi kuuluvad Fuerteventura, Gran Canaria ja Lanzarote. Pealinn on Las Palmas.
Tenerife provintsi kuuluvad Tenerife, La Palma, La Gomera ja El Hierro. Pealinn on Santa Cruz de Tenerife.
KUURORDID
Playa del Inglesis on 6-kilomeetrine kollase liivaga rand, mis algab San Augustinist ja lõpeb Faro majaka juures Maspalomases. Playa del Ingles on eriti kuulus oma elava ööelu poolest, mis põhiliselt on koondudnud rannapromenaadile ja kaubanduskeskustesse nagu Jumbo, Metro ja Kazbah. Otse rannapromenaadil on suur valik erinevaid söögikohti.
Maspalomas on vaiksem ja hubasem kuurort, kus on suur valik stiilseid 4*-5* hotelle ja heatasemelisi bangalokomplekse. Mitut liiki ja erineva hinnaklassiga restorane, kohvikuid ning elava muusikaga baare asetseb rannapromenaadil ja selle läheduses. Ja muidugi kuulsad Maspalomase liivadüünid!
Puerto Rico on maaliline kuurort, mis paikneb Gran Canaria kõige päikselisemas piirkonnas. Selles väikeses ja kompaktses kuurordis paikneb kõik jalutuskäigu kaugusel. Hotellid paiknevad kaljustel mäekülgedel, kust avanevad hingematvad vaated ookeaniavarusele ning idüllilisele lahesopile.
KANAARIDE AJALUGU
Kanaari saarte nimi on tulnud 2000 a tagasi siin elanud metsikute koerte järgi – canis (lad.k.). Kanaarilinnud, kes on pärit Aafrikast, said oma nime saarte järgi (mitte vastupidi, nagu ekslikult arvatakse).
Saared tekkisid vulkaanipursete tagajärjel. Üle 20 mlj aasta tagasi tekkis vanim Kanaari saar – Lanzarote.
Juba vanades Kreeka ja Rooma ürikutes räägitakse Kanaaridest kui õnnelikest saartest – seda eelkõige kauni looduse pärast. Platon arvas, et Kanaarid on merepõhja vajunud Atlantise vee peale jäänud osa ning see arvamus püsis sajandeid. Kanaare on peetud ka müütiliseks Eedeni aiaks.
Kanaaride päriselanikud olid guantshid. ’Guan’ – tähendas ’inimene’ ja sõna teine pool ’valge mägi’ – s.o. viide lumisele Teide mäetipule. Guantshide päritolu on siiani lahtine. 15.saj. eurooplaste vallutuste käigust pärinevad ülestähendused viitavad neile kui pikkadele, heledate juuste ja siniste silmadega rahvale. Seetõttu on peetud neid keltide või viikingite järeltulijaiks. Samas on teada, et ka berberite hulgas Aafrikas on täheldatud siniseid silmi ja heledaid juukseid.
Kanaari saari külastati juba meie ajaarvamise alguspäevil. Siis tegid seda araabia meremehed, kes tõid retkedelt kaasa sõbralike saareelanike kingitud senitundmatuid koeratõuge, linde ja söödavaid taimi.
Keskajal, alates 14.sajandist tehti Euroopast korduvaid katseid saari vallutada. Kuulus maadeavastaja Kolumbus peatus Kanaaridel kõigil oma reisidel teel Ameerikasse.
Hispaaniale allutati saared lõplikult alles 15 saj. lõpuks. Saarte päriselanikele guantshidele tähendas see aga oma kultuuri ja ühiskonna lõppu – enamik neist müüdi orjusesse, nende keel ja kombed suruti maha, järelejäänud elanikkond hispaniseeriti. Tänapäeval on saared asustatud küll hispaanlaste poolt, kuid pisut voolab neis kindlasti ka guantshide verd.
Hispaania valitsuse algaegadel suudeti Kanaaride väike elanikkond põllumajandussaadustega ära toita. Inimeste arvu kasvades muutus toiduprobleem aga peagi üsna teravaks. Nälg ja viletsus põhjustasid massilist väljarändamist, eelkõige Ladina-Ameerikasse. Kodusõja ja Franco diktatuuri aeg (1936 – 75) oli eriti ränk. Nüüd on kasvav turism saarte tulevikuväljavaateid tublisti parandanud ja praegune Hispaania demokraatlik valitsus aitab Kanaaride arengule igati kaasa.
RANNAD
Gran Canaria rannajoone pikkuseks on 236 km. Saare mahe kliima võimaldab aastaringselt nautida rannamõnusid kaunitel liivarandadel ja harrastada veespordialasid.
Suuremad rannad paiknevad saare lõunaosas turismikeskuste läheduses. Nende hulka kuuluvad San Agustini rand, Las Burrase rand, Maspalomase, Playa del Inglesi, Patalavaca ja Puerto Rico rannad.
Playa del Inglesi rannast saavad alguse liivaluited Las Dunas, mis ulatuvad kuni Maspalomaseni. Duunid on looduskaitse all, turistide meelistegevuseks on jalutuskäik voi kaamelisõit luidetel.
Las Palmase kesklinnas asub 4-km pikkune Las Canterase rand. Siin on hea koht snorgeldamiseks ja sukeldumiseks.
VEE- ja TEEMAPARGID
Aqua Sur Maspalomas
Saare suurim veepark asub Palmitos Pargi läheduses. Ligi 40 huvitavat atraktsiooni ning liugrada. Veepargis on restoranid, baarid ning kauplused. Pilet 25 eur, lastele 18 eur.
Kaamelisafari
Maspalomase liivadüünides võib ratsutada kaamelitega iga päev. Ratsaretk kestab umbes 30min. Pilet u 12 eur, lastele u 8 eur.
Mundo Aborigen
Reproduktsioon saare pärismaalaste guantshide elu-olust ja käsitöökunstist koos elusuuruses koduloomade ja inimeste kujudega. Lisaks on seal botaanikaaed kohaliku taimestikuga, suveniiripood ja väike arheoloogiamuuseum. Asub Fataga maantee 6 km. Pilet 10 eur, alla 12-a lastele tasuta.
Sioux City
Piisonid, lehmad, vibudega indiaanlased, hobustel mööda kihutavad kauboid, pangaröövlid ja metsiku lääne stiilis saloonid viivad teid tagasi metsiku lääne aegadesse. Etendatakse mitmeid erinevaid showsid. Reedeti toimub grillipidu Wild West Night kantrimuusika ja tantsuga. Park asub Canon del Aguilas, San Agustinis. Pilet 18 eur, lastele u 12 eur.
LOODUSPARGID
Palmitos Park
Kahtlemata üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Gran Canarial 9 km kaugusel Maspalomasest. Park asub 200 000 m2 suurusel alal. Seal on loendamatul hulgal kaktuseid, rohkem kui tuhat palmi ning enam kui 200 liiki eksootilisi linde. Palmitoses on ka akvaarium, liblika- ja orhideemaja. Huvitavat vaatemängu pakuvad dresseeritud papagoid, kelle showsid korraldatakse mitu korda päevas. Palmitos Park asub kümmekond kilomeetrit Maspalomasest põhja poole. Pilet u 22 eur, lastele 16,50 eur.
Kaktuste Park ehk Cactualdea Park
Botaanikaaed, kus leidub kümneid Kanaari saartel kasvavaid kaktuseliike, palme ja teisi troopilisi taimi. Park asub saare idaosas Tocodomanis.
Botaanikaaed Viera y Clavijo ehk Jardin Canario
Viera y Clavijo 27 hektarit hõlmav botaanikaaed on suurim omataoline kogu Hispaanias. Aed on pühendatud Kanaari saarte ainulaadsele endeemilisele taimestikule, muuhulgas leiate siit kaktuste kollektsiooni ja kanaari palmipuu (Phoenix canariensis), mis kasvab maailmas ainult Kanaari saartel. Botaanikaaed asub 7 km kaugusel Las Palmase kesklinnast. Tasuta sissepääs.
Parque de Cocodrilos ehk Krokodillipark
Suur loomaaed, kus lisaks tuhandetele krokodillidele võib leida erinevaid roomajaid ning eksootilisi loomi ja linde. Iga tunni aja tagant toimuvad krokodillide ja papagoide showd. Asub Aguimesi linnas, u 20 km kaugusel Playa del Inglesist lennujaama suunas. Avatud pühapäevast reedeni. Pilet u 10 eur, lastele u 7 eur.
HUVITAVAD PAIGAD SAAREL
San Bartolomé de Tirajana küla saare keskosas on “peidus” hiiglasuures vulkaanikraatris ning sinna pääseb ainult mööda kitsast mägiteed. Siin lähedal asuvad saare kõrgeimad mäetipud.
Bandama kraater (Caldera de Bandama), mis on üks muljetavaldavamaid looduselamusi saarel, asub saare kirdeosas La Atalaya küla lähedal 574 m kõrgusel merepinnast. Kraatri läbimõõt ülevalt on u 1200 m ning sügavus 220 m.
Arucas saare põhjaosas on kenade parkidega hästi hoolitsetud vana linn. Siin asuvad ka saare suurimad banaaniistandused. Vaatamisväärsuseks on gooti stiilis San Juani kirik ning küla läheduses asuv La Montana de Arucase nimeline vulkaanikoonus.
Telde saare idarannikul on suuruselt teine linn Gran Canarial. Seal on säilinud vanimad ja parimad näited Kanaaride arhitektuurist: San Juani ja San Francisco linnajaod, mille pärlid on 15.saj pärit San Juan Batista kirik ja San Francisco 16.sajandist peaaegu originaalkujul säilinud linnaplaan.
Teror Küla asub saare põhjaosas lavamaal, 575 meetrit merepinnast ülalpool ja on ümbritsetud mäeahelikest. Seal on palju ilusaid koloniaalstiilis maju. Külas asub Gran Canaria kauneim ja tähtsaim kirik, Nuestra Senora del Pino, mis on ehitatud saare samanimelise kaitsepühaku auks.
Puerto Rico Lõunarannikul asuv moodne turismikeskus paljude sportimisvõimalustega (keegel, ratsutamine, tennis jne). Siin asub ka suur jahisadam.
Puerto Mogan Maaliline org lõunarannikul, kus kasvavad troopilised puuviljad. Mere äärde on kaasajal rajatud moodne ja piltpostkaardilikult kaunis jahisadam.
Ingenio saare kaguosas on vanimaid külasid Gran Canarial. Tänapäeval on see piirkond tuntud kauni käsitöö, eriti tikandite poolest. Siin paikneb Kanaaride käsitöömuuseum.
Sport ja harrastused
Golf
Tänu sobivale kliimale on golf saarel populaarne ning väljakute tase hea. Gran Canarial on 6 heatasemelist väljakut, Real Club de Golf de Las Palmas on saarestiku eksklusiivseim klubi, asub Las Palmases. El Cortijo Club de Campo klubi asub 6 km Las Palmasest, 18-rajaline väljak, 72 par. Maspalomases asub Campo de Golf Maspalomas, 18-rajaline väljak, par 73 ja pikkus 6216 m. Salobre Golf & Resort on vastavatud väljak Maspalomase lähedal, par 71, 18 rada.
Kalasport
Gran Canariat ümbritsevast kalarikkast veest püüda koguni hai-, mõõk- ja tuunikala ning barracudat. Suurima valiku kalaretki leiate Puerto Mogani sadamast.
Kardisõit
Hispaania suurim kardirada asub Tarajalillo lennuklubi vastas Bahia Felizis. Raja pikkus on 1650m, väikelastele on olemas ka minivormelirada. Pilet 12 eur, lastele 3-7,5 eur.
Langevarjuhüpped Maspalomases asuv Aéroclub organiseerib soovijatele kursusi ja hoolitseb, et hüpatakse Maspalomase pehmeks maandumiseks sobivate liivaluidete kohal.
Purjelauasõit
Kanaaridel on selle spordiliigi harrastamiseks väga soodsad ilmastikuolud. Algajatele korraldatakse kursusi Las Burrase, Bahia Felizi, El Inglesi, El Aguila randades. Suurim purjelauakeskus Club Mistral asub Playa del Tarajalillo rannas. Orienteeruv purjelaua rent 6 tunniks 85 eur. Samuti laenutatakse boogie-boarde, kajakke ja lainelaudu.
Sukeldumine
Atlandi ookean kütkestava floora ja mitmekesise faunaga on hea paik sukeldumiseks. Seda spordiala võib harrastada Puerto Ricos, Arinaga merepargis ja Moganis. San Agustinis on sukeldumiskeskus Nautico (hotellis Interclub Atlantico). Sealt korraldatakse transfeer sadamasse ja laevasõit sukeldumiskohtadesse. Soovijatele võimaldatakse kursusi ja laenutatakse vajalikku varustust.
Kanaaridele iseloomulik kokakunst sai alguse XV sajandil pärast hispaanlaste vallutust. Kohalikus köögis on segunenud traditsioonilised hispaania retseptid aafrika ja ladina-ameerika kokakunstiga. Toitude valik on väga kirev sisaldades nii kala kui ka puu- ja juurvilju.
Kuulsaimad kohalikud rahvusroad on soolases merevees koorega keedetud kartulid ehk papas arrugadas vürtsikas punases või rohelises küüslaugukastmes mojo (papas con mojo) ja kohalike poolt kitsepiima baasil valmistatavad juustud, mida kohalikud söövad suupiste ehk tapasena.
Nii nagu ka mandri-Hispaanias, söövad ka Kanaari saartel kohalikud lõunat tihtipeale tapas-baarides, kus pakutakse laia valikut suupisteid, restorani minnakse aga õhtust sööma. Samuti on kohalikel traditsioon käia peredega pühapäeviti väljas lõunat söömas.
KANAARIDE TOITE
Sardinas – sardiinid
Salpicon – salat hakitud tomatite, paprika ja sibulaga
Ensalada de bacalao – eksootiline salat soolatud tursast, apelsinidest, sibulatest, kartulitest ja oliividest
Pinchos morunos – vürtsikad hakkliha-vorstid
Jamon serrano – õhkkuivatatud seakints
Gazpacho -populaarne külmsupp tomatist, küüslaugust, sibulast ja kurgist.
Ajo blanco – väga omapärase maitsega külmsupp küüslaugu, mandlite ja viinamarjadega
Sopa de picadillo – kana- ja singipüree
Tortilla Espanola – hispaania omlett, mis sisaldab kartulit ja muna
Ensalada Rusa – vürtsikas kartulisalat oliivide ja paprikaga
Paella – riisiga pajaroog, mis lisaks riisile sisaldab mereande, liha, ubasid, krevette jne.
Joogid
Vein
Loomulikult on Hispaanias au sees veini joomine, mida on sealkandis valmistatud juba 2000 aastat. Ehkki Kanaari saared pole nii tuntud veinipiirkond, kui mandri-Hispaania, kasvatatakse viinamarju ja valmistatakse veini ka Kanaaridel. Kõige suuremad viinamarjaistandused on Lanzarote saarel, kus valmistatakse juba ammust ajast kuulsat Malvaasia veini. Veini tehakse ka Gran Canarial.
Sangria
Kuulsaim jook on nii mandri-Hispaanias kui ka Kanaari saartel on veinijook sangria, mida valmistatakse veinist, mahlast, rummist ja brändist ning joogile lisatakse apelsini-, banaani- ja õunakuubikuid.
Kvaliteedilt parimateks peetakse mandrilt pärit veinidest Rioja, Valdepenase, Bobadilla ja Malaga piirkonna veine.
Õlu
Kanaarialased peavad lugu ka heast õllest. Populaarseimad õllesordid on San Miguel (Malagast), Cruzcampo (Sevillast), Alhambra (Granadast) ja Mahou (Madridist).
Kohvi jaguneb valmistamisviisi järgi kolmeks:
Café solo – väike tass kanget expresso kohvi
Café cortado – expresso vähese piimaga
Café con leche – suur tassitäis rohke piimaga kohvi.
Miks minna Gran Canariale
- Gran Canaria on Kanaari saarte seas üks kõige mitmekesisemaid puhkamisvõimalusi pakkuv saar. Siin on suur valik sportimisvõimalusi, heatasemelised golfiväljakud, lai valik lõbustus- ja teemaparke, ööklubid, baarid-restoranid, vabaaja- ja kaubanduskeskused. Kindlasti leiab igaüks endale sobivaima puhkuseviisi. Võib sukelduda suurte puhkekeskuste tempokasse melusse või hoopis sõita omapäi saarel ringi ja nautida hetki omaette. Valik on teie!
- Gran Canaria on silmapaistvalt vaheldusrikka ja kauni loodusega paik. Niiskema ja pisut jahedama kliimaga põhjaosas on taimestik rohelisem ja lopsakam, vahelduvad mäed ja orud, mäekülgi katavad kaktuselised ja unikaalsed kanaari männi metsad. Lõunaosa on aga soojem ja päikesepaistelisem ning sobib oma kaunite liivarandadega suurepäraselt ranna- ning veemõnude nautimiseks. Parima ülevaate saare loodusest saate sõites autoga mööda kauneid vulkaanilisi mägesid ja orge, kaameli- või džiibisafaril, kalaretkel või jahisõidul.
- Saar on hästi välja arendatud infrastruktuuriga, pakkudes turistidele kõiki tingimusi muretuks puhkuseks. Tuntuim ja ka aktiivseima ööeluga kuurort on saare lõunaosas asuv Playa del Ingles, mille plussiks on ligi 6 km pikkune liivarand ja maalilised liivadüünid. Samas leiavad vaikust ja rahu otsivad turistid endale meelepäraseid puhkamisvõimalusi Maspalomase rohelusse uppunud linnakeses, vaid mõne kilomeetri kaugusel Playa del Inglesist.
- Siinsetes kuurortides on suur valik erinevaid restorane ja baare, kus nautida nii Kanaaride, Hispaania kui ka rahvusvahelist kööki.