Päikselised sihtkohad ootavad Sind!

Lastega reisimine

Proviisor annab nõu: reisimine ja puhkamine koos lastega

Lastega reisides ja kasvõi maakodus või mujal puhates peab kindlasti meeles pidama, et kaasavõetud ravimikotikeses oleksid ka lapse jaoks vajalikud ravivahendid. Siinjuures ei tohiks unustada, et lasteravimite annused on täiskasvanute raviannustest erinevad ja sõltuvad lapse vanusest (paljudel juhtudel ka lapse kehamassist). Lastele ravimeid andes peaks meeles pidama, et kõik tabletid ei ole poolitatavad, pärasooleküünlaid poolitatakse ainult hädavajadusel, enamikku ravimkapsleid ei tohi avada jne. Seega peaksid kaasas olema lapsele (lastele) sobivate annustega ja sobivas ravimvormis ravimid. Sellekohast nõu saate alati nii apteegist kui arstilt. Ka patsiendi infolehes on kõik vajalik teave, tarvis on ainult see kõik tähelepanelikult läbi lugeda.
Mis peaks kindlasti olema lastega pere reisiapteegis või suvekodu apteegis?

Haavahoolduseks. Lapsed armastavad joosta ja ronida, neil juhtub äpardusi rohkem. Seepärast peaks käepärast olema mitmes suuruses plaastreid ja haavaliimi, et väiksemate kriimustuste, marrastuste ja sisselõigetega toime tulla. Värskete haavade ja marrastuste ja muude pisivigastuste puhastamiseks võiks ravimikotikeses olla mõni desinfitseerimisvahend näiteks Cutasept sarjast. Samaks otstarbeks sobib ka teepuuõli.

Putukatõrjeks ja –hammustuste leevendamiseks. Suveprobleemiks on ka sääsed ning muudki verdimevad ja nõelavad-torkavad putukad. Lapsed on sageli putukahammustuste vastu eriti tundlikud. Kõige rohkem võib pahandust teha mesilase või herilase nõelamine, andes kõige tugevamaid allergilisi reaktsioone. Esimese asjana võiks pistekohale panna külma mähise või jääkuubikud, kui neid on käepärast. Hiljem võib pistekohta määrida samade salvide ja vedelikega, millega töötleme näiteks sääsehammustusi või pisivigastusi. Kaitseks sääskede vastu võiksime kotti panna lastele sobiva sääsetõrjevahendi. Eriti hea on, kui sama vahend tõrjub ka puugid eemale, sest küll võib juhtuda, et last ei ole veel vaktsineeritud puukentsefaliidi vastu Miks mitte valida sääsetõrjeks Plix-sarjast sobiv vahend. Juhul, kui laps pole putukahammustusest pääsenud, tekkinud on valutavad ja sügelevad kublad, saab vaevusi leevendada, määrides kuplasid teepuuõli või mõne aromaatseid õlisid sisaldava palsamiga. Sügelemist vähendavad ka allergiavastased tabletid, mida apteegi käsimüügist osta saab. Kui pistekoht väga valutab, võiks anda valuvaigistavat ravimit.

Allergia vastu. Allergiatabletid (tsetirisiini, loratadiini, ebastiini või akrivastiiniga) peaksid igal juhul ravimikotikeses olema, sest ka palju päikest, uued toidud või tundmatud taimed võivad lapsel ülitundlikkust põhjustada. Väikelastele sobiks küll paremini allergiavastane ravim lahusena, et oleks võimalik täpselt doseerida ja toime oleks kiirem. Perearst saab selleks enne reisile minekut sobiva retseptiravimi välja kirjutada.

Päikesekaitseks ja päikesepõletuse leevendamiseks. Kindlasti peab hoolitsema lapse õrna naha päikesekaitse eest. Sel otstarbel valitud päikesekreem peaks olema eriti kõrge kaitsefaktoriga (vähemalt 15 SPF). Sobivaid sarju on mitmeid. Üks võimalikest on kodumaine Orto Solar päiksekaitsesari. Ärgem unustagem ka peakatet, kerge puuvillane, õhku hästi läbi laskev mütsike on igati asjakohane. Kui kõigele vaatamata siiski päike on liiga teinud, saab leevendust dekspantenooli sisaldavatest kreemidest ja pihustist. Vaevusi (nagu naha kuivus ja sügelemine) leevendavad hiljem ka niisutavad kreemid ja piimad tundliku naha hoolduseks mõeldud baassalvide sarjadest (nt. Essex, Sebamed, Eucerin), kust võib leida ka lapse jaoks sobiva vahendi.

Külmetuse ja valu korral. Ka kõige soojema ilmaga võib endale hankida külmetuse. Selleks puhuks võiks lapse jaoks olla ravimikotikeses sobiv paratsetamoolipreparaat, millest saab abi valu korralgi. Peame meeles, et atsetüülsalitsüülhapet (e. aspiriini) sisaldavad ravimid ei ole väikelaste jaoks soovitavad. Suurematele lastele sobib ka mõni nn. külmetusteedest, kus lisaks paratsetamoolile on pseudoefedriini, kloorfeniramiini ja C vitamiini. Ninakinnisuse vastu nohu korral saab abi ksülometasoliinitilkadest või pihust. Kumba neist eelistada, sõltub lapse vanusest ja tema kogemusest – on lapsi, kes eelistavad pihu kõikidele tilkadele.

Kõhuhädade puhuks. Lapsed võivad reageerida toidumuutustele samamoodi nagu täiskasvanudki, mõnel läheb kõht lahti, mõnel vastupidi, jääb kinni. Laste kõhulahtisuse puhul on oluline anda lapsele palju juua, et ei tekiks liigset vedelikukadu. Joogiks võib kasutada kummeliteed, köömneteed või mullideta mineraalvett. Seedetegevuse korrastamiseks sobivad kõik piimhappebaktereid sisaldavad kapslid (neid kapsleid võib avada ja sisu segada vähese hulga joogi või toiduga), tabletid ja pulbrid. Kaasas võiks olla ka söetabletid või smektiiti sisaldavad pulbrid. Kõhukinnisusest lapsel peaks küll katsuma jagu saada mõne sobiva mahla (ploomimahl, juurviljamahl) või puuviljaga (aprikoosid, mustad ploomid, pirnid). Kõhukinnisuse vastaseid tablette jõutakse elus tarvitada veel küll ja küll.

Allikas: Apteek1

Lastega lendama

Väikelaps kuni 2 a.
Väikelapse piletiga reisib laps, kes lendamise ajaks ei ole veel kahe aastane. Imik istub kogu reisi vältel vanema(te) süles. Juhul, kui imik istub ise lennukiistmel või sellesse kinnitatud autoturvatoolis tuleb imikule osta lapsepilet.

Üks täiskasvanud reisija võib reisida kuni kahe imikuga: ühele tuleb osta imikupilet ja teisele lapsepilet. Samuti peab üks lastest oskama ise istuda lennukiistmel või sellesse kinnitatud auto turvatoolis ning teine imik on kogu lennu jooksul vanema(te) süles.

Estonian Air ei varusta reisijaid turvatoolidega, kuid reisija võib kasutada isiklikku autoturvatooli, kui:

Imikuga reisides on reisijal lisaks enda pagasile õigus tasuta kaasa võtta 10kg / 1 ühik äraantavat pagasit ja lapsekäru.

Praktilisi näpunäiteid väikelapsega reisimiseks
Kõige tähtsam on reisidokument ja lennupilet nii endale kui lapsele. Tulge lennujaama varakult (ca 2 tundi enne lennu väljumist), et saaksite rahulikult toimetada.

Lennule registreerides:

Turva- ja passikontrollis:

Lennukis:

Laps 2-11 a.

Alla 5-aastased lapsed tohivad reisida ainult koos vähemalt 16-aastase saatjaga, kes suudab hoolitseda reisi vältel lapse eest ja on vanemate või hooldajate poolt ametlikult määratud last saatma.

5-11 aastased lapsed

Estonian Air võtab oma lendudele üksi reisivaid 5-11 aastasi alaealisi lapsi järgmistel tingimustel:

Estonian Air hoolitseb lapse eest alates lennule registreerimisest lähtelennujaamas kuni lapse üleandmiseni lapsevanemale/hooldajale sihtkohalennujaamas.

Lapsed vanuses 5-11 aastat, kellele ei soovita lapse saatmise teenust, tohivad reisida ainult koos vähemalt 16-aastase saatjaga, kes suudab hoolitseda reisi vältel lapse eest ja on vanemate või hooldajate poolt ametlikult määratud last saatma.

12-15 aastased lapsed
12-15 aastased lapsed võivad reisida iseseisvalt, kuid neile võib ka tellida saatja teenuse.

Allikas: Estonian Air

AVISTA TRAVEL - SINU REISIBÜROO